VOORWOORD Beste donateur, Het jaarboekje staat ook dit jaar weer vol leuke, mooie en bijzondere verhalenHet schrijversteam is er weer in geslaagd om met veel enthousiasme dit boekje samen te stellen. Ron Duindam Voorz itter HOOGHUIZEN, EEN "BEGRAVEN HOFSTEDE" Enkele jaren geleden werd door de archeologische werkgroep Limmen op een luchtfoto uit 1945 van de Royal Air Force een grachtenstelsel ontdekt in Limmen, in een weiland genaamd Hooghuizen en op het aangrenzende weiland genaamd de Hoge We id. Beide percelen worden gescheiden door een smalle middeleeuwse sloot. De percelen zijn in bezit van twee eigenaren. Het terrein ligt op een uitloper van de strandwal van Limmen. Het grachtenstelsel is gesitueerd op het uiterste puntje van deze strandwal. Het tijdstip van de opnames va n de luchtfoto's, namelijk februari 1945, zorgde ervoor dat verdwenen ondergrondse structuren zichtbaar werden (groeistress genaamd). Nader onderzoek, door middel van een terreinbezoek en boringen door de archeologische werkgroep Limmen, maakte duidelijk dat het om een systeem van concentrische grachten gaat met als kern een rechthoekig omgracht terrein. Het binnenterrein meet 80 x 100 meter, tot de buitenkant gemeten komen we op 125 x 125 meter. De Provincie werd ingeschakeld en besloten werd om door middel van grondradar een onderzoek te laten instellen. Uit dit radaronderzoek kwam de bevestiging dat er inderdaad sprake was van een grachtenstelsel. Besloten werd om een proefsleufonderzoek in te laten stellen door archeologisch bedrijf Diachron, Menno Dijk stra kreeg de opdracht om dit onderzoek uit te voeren. Uit het booronderzoek kwam naar voren dat er behalve een cultuurlaag uit de ijzertijd, en de Late Middeleeuwen, ook een dieper gelegen prehistorisch niveau aanwezig was. Uit een eerder booronderzoek op het terrein de H oge We id waren al verschillende cultuurniveaus 2

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 3