"Die was best goed, alleen moest ik altijd voor en na schooltijd vader daarna moest ik thuis komen om vader te helpen." "Ja, bij de familie Jaap Kaandorp aan de Oosterzijweg, daar heb ik Wa t herinner je van je schooltijd helpen in de tuin. Dat was voor velen zo, maar ik wilde wel wat meer met mijn vriendinnen, Roos Bisschop en Lia Kr om, iets gezelligs doen. Van zuster Hubertien weet ik nog dat zij rood haar had, ze had van die bakkebaarden en er piepte wel eens een paar plukken onder haar kap vandaan. Elk jaar kreeg ik een paar weken vrij om te helpen met aardbeien plukken. Toen ik een jaar of elf was ging ik elke zondagochtend om half zeven door vaders tuin naar de Achterweg naar de familie Henk Zomerdijk. Zij hadden twee kinderen, daar moest ik dan oppassen. Dan konden zij samen naar de kerk en ondertussen moest ik de kinderen wassen, aankleden en eten geven. Ik at daar brood met roomboter en kaas, dat vond ik zo lekker. En ik kreeg er een kwartje voor, dat was dan gelijk mijn zondagsgeld volgens thuis. Maar van dat kwartje moest ik wel vijf cent aan de bibliotheek betalen, die was in het Parochiehuis, en ik moest vijf cent betalen voor de spaarzegeltjes op school. De rest mocht ik dan zelf besteden, verjaardagscadeautjes moesten er ook van betaald. Roos Bisschop paste zondagochtend altijd op bij Herman Zomerdijk. Naast ons woonden de families Admiraal en Mooy, daar werden kindjes geboren en daar was ik wat jaloers op, ik wilde ook wel een klein broertje of zusje. Ik heb wat kikkers aan de lijn opgehangen, maar helaas. Mams was van huis uit Hervormd - of Gereformeerd, dat weet ik niet precies -, maar toen ze even in de twintig was is ze Kath oliek geworden. Voor mij betekende dat ik heel veel niet mocht en ik moest zeker elke week te biecht. Oma was nog wel van de andere kerk, zij mocht niet fietsen of met de bus mee op zondag. Volgens haar mocht zij alleen naar de dienst in het Witte Kerkje in Heiloo als iemand haar ophaalde met de auto. Daar snapte ik niks van. Na de lagere school ben ik nog drie jaar naar de mulo geweest, Heb je voor je trouwen nog ergens anders gewerkt? het wel zo naar mijn zin gehad, die mensen voelden als een tweede vader en moeder. Toen mevrouw Kaandorp in verwachting was van haar tiende kind (Henk), kwam ik daar als hulp in de huishouding. Daar heb ik ook 18

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 19