v" brengen. Riet wist dat de plee één (nu de Mariakapel). Dat was vervelend voor ze, maar er zat ook een avontuurlijke kant aan. Af en toe kwamen zij op plaatsen waar ze normaal nooit iets van gezien hadden. De kinderen van toen zijn nu de vrouwen en mannen van zo rond de tachtig jaar oud. Bij wat oudere huizen stond vroeger nog de WC buiten. De plee, heette het toen. Ik herinner me dat Riet Castricum mij hierover een verhaaltje vertelde: haar klas was gevestigd in de schuur van Kees Erkamp. De onderwijzeres was een zuster. W at kinderen eigen is: zij willen alles weten en als iets niet te begrijpen is gaan ze onderzoeken. Het probleem lag bij de zuster. Riet vroeg zich af, moeten die nooit naar de WC en als dat wel zo is: hoe moet het dan met al die kleren, rokken en onderrokken? In j de school bleef dat in het duister, J - - maar de plee van Erkamp kon wel f i eens een onthulling aan het licht raampje had, aan de zijkant. Dat was de gelegenheid om haar raadsel op te lossen: nu kon zij zien hoe de non ondanks al die rokken haar behoefte kon doen. Heel even werd Riet de heldin van de klas toen zij de zuster naliep en via het zijraampje de handelingen van de zuster kon volgen. Maar waar Riet geen rekening mee gehouden had was het feit dat juist dat raampje de enige lichtbron van de plee was. Toen het ho ofd van Riet voor dat venstertje verscheen veranderde de lichtinval voor de zuster. Dat was genoeg om een abrupt einde te maken aan de ontdekkingstocht van Riet. In plaats van vergroting van haar kennis, kreeg zij een portie huiswerk te maken. De dwangarbeid De Duitsers waren in de eerste jaren bijzonder succesvol en walsten over meerdere landen heen en onderwierpen ze aan Nazi discipline. 11

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 12