's Winters kon je heerlijk lange schaatstochten maken. De V oort was zo geslaagd." "Meester De Leeuw was het hoofd van de school, een prima man. Hij heeft ervoor gezorgd dat wij allebei doorgeleerd hebben. 's Met de herinrichting van de Zeeweg naar Bakkum zijn deze bosjes verdwenen, evenals de vele hagen, die het kruispunt van de Castricummerweg, de P rovinciale Uitgeesterweg en de Zeeweg omzoomden. Het water in de Voort moet in die dagen nog natuurlijk schoon zijn geweest. Niemand van ons is ooit ziek geworden van het zwemmen in de Voort. Wij le erden onszelf zwemmen, op zijn hondjes, dat wil zeggen: spartelend met de benen en met de handen klauwend onder de borst. Later werd de techniek verfijnd tot de schoolslag. Na het zwemmen lieten wij ons drogen op het asfalt van de Zeeweg; verkeer was er nauwelijks in die dagen. De Rijk sstraatweg voor ons huis was in die dagen een grote speelplaats. Wij gebruikten de rijbaan om te hoepelen, tollen, knikkeren en hinkelen, waarbij wij weinig door autoverkeer gestoord werden. het beginpunt. W anneer het ijs onder de brug sterk genoeg was, was dit een teken dat wij veilig naar het Overdie, het Slikkerdie en het Kerkemeertj e konden schaatsen. Dit laatste was een leuke bestemming omdat daar een koek-en-zopie met muziekinstallatie stond. De strenge winters waren leuk om te schaatsen, maar zij hadden ook hun nadelen. De meeste huizen waren toen verwarmd met een potkachel in de woonkamer. De rest van het huis was ijskoud. Dat betekende bevroren en gebarsten waterleidingen, wassen in een tobbe voor de kachel en s morgens wakker worden met ijs op de dekens en bloemen op de ruiten. In 1947, dat was zo'n strenge winter, kon je schaatsen op de weg. Ik moest toen voor mijn moeder boodschappen halen, naar de Kerkweg. Laat nou Jan Castricum in de tussentijd gestrooid hebben! Dat was nou weer niet Hoe was het bij jullie op school en in de kerk? Zondags gingen wij naar de zondagsschool; daar was meester De Leeuw ook het hoofd van, samen met mevrouw De Leeuw. Zij speelde daar altij d op de piano. De zondagschool was in Ons Huis naast de protestantse kerk, en de bibliotheek in hetzelfde gebouw. We moesten daar elke week een stichtelijk vierregelig versje uit ons 57

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2012 | | pagina 58