en sneeuw. Kortom ideale omstandigheden. 's Avonds in het donker 37 sec. Normaal deed hij er ongeveer 56 sec. over, maar de weersomstandigheden, er waait die dag een scherpe wind, waren slecht en dat was juist de kracht van Ar ie Krom, een jonge sterke vent met een soepele slag en opgewassen tegen de elementen. Hoe slechter het weer, hoe beter Arie uit de voeten kon. Hij reed nog een paar goede uitslagen en werd door de KNSB uitgenodigd om deel te nemen aan een trainingsstage in Davos. Ar ie kwam om onduidelijke redenen tot twee keer toe niet door de medische keuring en kon het tripje vaarwel zeggen. Later vertelde Ar ie, dat de dokter een ruis bij zijn hart had gehoord en hem afraadde om topsport te bedrijven. In die tijd reed Arie Krom onder meer tegen Klaas Schenk, de vader van Ard S chenk, om maar even het niveau aan te geven. In die jaren lag er niet altijd ijs in de winter, en kunstijsbanen waren er nog niet. Op tweede kerstdag in 1938 doet hij nog mee aan een dorpentocht in de Schermer en w ordt hij 14 e en op 6 februari 1941 rijdt hij voor het eerst de Elfstedentocht. Ondanks de oorlog en dankzij de langdurige strenge vorst wordt de Vereniging de Elfsteden min of meer gedwongen de tocht toch te organiseren, hoewel ze daar niet veel zin in had. Het is spertijd en sommige rijders hebben moeite om de start op tijd te bereiken. Ook moet er lang in het donker worden gereden, omdat verlichting niet is toegestaan. De route gaat deze keer om de noord i.p.v. de zuid, in omgekeerde richting dus. Ruim 500 wedstrijdrijders gaan van start en Arie Krom is er één van. Hij wordt dertigste op ruim 1 uur van de winnaar Auke Adema uit Franeker. Het is een mooie zachte winterdag met af en toe wat wind knalt hij even voorbij Dokkum op weg naar Leeuwarden op een tegenligger. Arie krabbelt in het donker weer overeind en vervolgt zijn weg, alleen in de verkeerde richting zodat hij weer in Dokkum uitkomt. Anders had hij wellicht bij de eerste 10 kunnen eindigen! De standaarduitrusting van de schaatser destijds bestond uit een pofbroek, overhemd met een dikke trui eroverheen, een colbert en een muts op, een sjaal om en een paar reserveschaatsen op de rug. Het jaar daarop, op 18 januari, rijdt Ari e als voorbereiding op de Elfstedentocht de dorpentocht rond Alk maar over 125 km. Op 22 januari 1942 rijdt hij, samen met zijn goede vriend Klaas Min, zijn 2 Elfstedentocht. Een fantastisch spiegelgladde ijsvloer ligt

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2012 | | pagina 38