zei "Ja" en daarna moest je meteen doorlopen. Later kwam je terug die man die net binnenkwam, tekeer! Hij joeg hem op zo'n manier weg. "Waarom deed je dat?", vroeg ik. "Waarom dacht je? Hij probeert je te beroven met alle gevolgen van dien!" Toen heb ik gelijk gezegd: "Jullie bekijken het maar, Ik wil wel helpen als tolk, maar ik ga niet mee om te verhandelen" en ik was een ervaring baan aan. "Je krijgt van mij een hoog salaris en een mooi eigen huis". Maar ik zag dat helemaal niet zitten, vooral vanwege de 15 Zodoende ging ik met de Hollandse jongens naar de kledingwinkel, waar zij voor die prijs kleding konden aanschaffen, Ik schoot zo lang het geld voor, Ze waren dik tevreden over de aankopen, Maar nu moest nog het sigarettenpapier verhandeld worden en dat is andere koek, Daar had ik op dat moment als naïeve dorpsjongen nog niet zoveel kijk op, We gingen met een paar jongens van de boot de stad in en allemaal hadden we een pak vloei onder onze kleding, We moesten wel uitkijken natuurlijk, want de politie zat zelfs op de daken met walkietalkies om de boel strak in de gaten te houden, Zo gauw zij iets verdachts zagen, dan namen zij contact op met de politie in burger, die daar op straat rondliep, Maar goed, ik moest gewoon alleen op straat gaan lopen, de andere jongens liepen verspreid ook in de straat, En als er dan een Deen stopte, dan wist je het, hij heeft trek, Hij vroeg of je sigarettenpapier had, Je en zei je alleen in het langslopen wat het moest kosten, Op dat moment vond ik het nog een prachtavontuur, Later kom je terug en ga je met die man een portiek in om verder te onderhandelen, Terwijl ik daarmee bezig was, kwam er nog iemand het portiek in, Met dat komt er een Groninger binnenhollen en die ging toch tegen rijker, Na een jaar in Denemarken ben ik weer naar Nederland gegaan, Noorwegen Toen ik weer in Nederland was, ben ik bij Piet Vooren gaan werken in de export van gladiolen naar Zuid - Afr ika, Door mijn werk bij W agenaar had ik ervaring met de export naar L atij ns Amerika, Bij Vooren kwam een zekere Jansen, Deze man was een echte Zuid Afrikaan. "Ik sal jou he, ik sal jou krijg". Hij was een grote klant, hij had wel duizend man in dienst, Omdat hij op verschillende plaatsen in Afrika bedrijven bezat, kon hij bijna het hele jaar door gladiolen leveren, Vanwege mijn verstand van gladiolen, bood hij mij een

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2012 | | pagina 16