ze de Deense vlag in top, zo van: "mensen, we zijn er". Daar werd je bloedheet, wel zo'n dertig graden en dan moest je orchideeën verpotten in zo'n vochtige lucht. Sommige collega's konden daar jullie is het zeker altijd zo heet". wat. Naar aanleiding daarvan vroeg die dame: "Waar komen die jongens nou vandaan?" "Uit Holland", zei ik. "Geweldig, dat u dat kunt verstaan, die rare taal", zei ze. eens meegaan naar de vrijhaven?" Daar lagen coasters, onder gezellig door bijvoorbeeld Arne op een koppie uitgen odigd. Na die strenge winter volgde een prachtige, hete zomer. Het was helemaal niet tegen, ik gelukkig wel. Eén van de kinderen zei: "Bij Er waren vier jongens uit Limmen, onder andere Henk van der Eem en John Kuys, met een sportvliegtuigje naar Denemarken gevlogen. Later in de tram zat ik naast een Deense dame en ik kwam in gesprek met haar. Eén van de jongens, die achter mij zat, vroeg mij Geloof Op de vraag welk geloof ik had, werd mij gewezen waar een Katholieke kerk stond. Daar was een Duitse pastoor, maar die preekte wel zo slecht, er was niets van te verstaan. Dus ging ik mee naar de Evangelische-Lutherse kerk, dat is de Deense staatskerk, en daar voelde ik me thuis. Op elke plaats van de bank stond een eierdopje. Al s je dan te communie ging, nam je dat eierdopje mee voor een beetje wijn. Daarna zette je dat eierdopje op zijn kop op je bank; zo wist men dat hij gebruikt was. Ik was altijd al geïnteresseerd in volkerenkunde en omdat ik inmiddels goed Deens sprak, werd ik vaak bij de mensen thuis uitgenodigd. Je hoorde erbij. Zo kon ik echt leren en proeven, wat voor de Denen belangrijk was. Je bent gelijkwaardig en dat is ook heel belangrijk bij het zaken doen. St om In Denemarken werd op sigarettenpapier, vloei, belasting geheven. Op een gegeven moment vroeg ©©n van die jongens: Kan je praten met die jongens op die Nederlandse en Belgische boten Wil je dan andere uit Groningen. Ik ging mee daar aan boord om te vragen of zij sigarettenpapier te koop hadden. Zij hadden sigarettenpapier en dat wilden ze ruilen voor kleding, niet voor geld, want kleding was toen nog in Nederland op de bon. Er werd een prijs afgesproken. 14

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2012 | | pagina 15