De toestand bij ons in de tweede helft van de jaren '30 werd er niet 10 Het onheil nadert beter op, Onze minister-president, Hendrik Colijn, wilde alleen maar bezuinigen en weigerde de gulden te devalueren om daarmee de export te stimuleren, zoals ook de andere landen hadden gedaan. Nederland ging daardoor tot de armste landen van Europa behoren, Colijn had totaal geen verstand van economie. Hij was officier geweest in het Nederlands-Indisch leger en was gewend om als bevelhebber desnoods genadeloos te handelen. Daarmee hebben onder andere de bewoners van Lombok ervaring. Zelfs om genade smekende vrouwen en kinderen werden niet ontzien. Het Duitse volk bejubelt intussen zijn Adolf Hitler. ^Vij zagen dat met argusogen aan en waren er niet gerust op. Hitler werd steeds brutaler en bezette gebiedsdelen van zijn buurlanden, die Duitsland in de Eerste W ereldoorlog had verloren, of als herstelbetaling verloor (het Saargebied). In 1938 marcheerden de Duitse troepen Oostenrijk binnen, nog zonder te hoeven vechten, maar wel met veel tamtam en machtsvertoon. Onze koningin was er ook niet helemaal gerust op. Wij waren weliswaar 'bevriende' naties, maar toch... Oh nee, zij moest niet zeuren. Buurman Adolf zou Holland absoluut niet aanvallen, beloofde hij. Zij had toch nog pas Prins Bernhard cadeau gekregen voor haar dochter? Dat was een bewijs van onze vriendschap. Onze koningin was niet de enige die erin stonk bij Hitler, zelfs de paus van Rome was de bezitter van een concordaat (een vriendschapsverdrag). Zo wist de schavuit belangrijke bestuursorganen op het verkeerde been te zetten. Op zee was Duitsland met zijn onderzeeërs tamelijk machtig. De export van gladiolen op Zuid-Amerika stagneerde, omdat veel schepen werden getorpedeerd op verdenking van het vervoer van contrabanden. Er brak een rommelige en spannende tijd aan. Mijn nieuwsgierigheid was gewekt en ik ging me zeer intens met studie bezighouden. Hoe in September 1939 OI I begon en hoe wij in ons geliefde dorpje Limmen erdoor scharrelden, gaan we volgend jaar, bij leven en welzijn, vertellen. P.A van der Steen

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2012 | | pagina 11