In het begin van de jaren '20 deed onze huisarts, Dr. Roos - van den Rijksweg in "Oppenhaerd" en had daar ook zijn praktijk. slikken is het muggen dood te tikken". Maria Oord te zijn, want er bleef wel eten over van de oudjes en dan kregen zij dat om het ter plaatse op te eten. De volksgezondheid Berg, zijn praktijk in Limmen over aan Dr. V an Oppen, een jonge arts uit Nijmegen. De mensen moesten wel even aan de man wennen, want zij waren ons Lim mer dialect gewend. De dokter sprak zijn Nijmeegse dialect en dat klonk in het begin wat afstandelijk. Dat bleek echter al snel best mee te vallen, want het was een aimabele man, die echter weinig tijd had om even rustig een koppie te drinken bij zijn patiënten. Limmen telde toen plusminus tweeduizend inwoners en de arts moest dat alleen doen; dat wil zeggen 24 uur per etmaal en zeven dagen per week had hij dienst. Dat lijkt onmenselijk en dat is het ook. Hij woonde aan de In die dagen hadden wij nog geen riolering, maar wel waterbeken die door het dorp van west naar oost liepen, naar de Lim mer P older. Het afvalwater werd door de mensen op die beken geloosd. Nee, niet de plee. Daar was de gierput goed voor. En dat spul was goed om de spinazie in de tuin goed te laten groeien. Het afvalwater was voldoende om als geliefde broedplaats voor de muggen te dienen. Dat gaf onze arts extra werk, want muggen en malaria die hebben iets met elkaar. Nederland had toen koloniën in de tropen en de producten die daarvandaan kwamen hadden altijd ongewenste verstekelingen aan boord: malariamuggen. In de wachtkamer va n de dokter hing deze spreuk: "Ziet gij muggen, lang van poot, aarzel niet maar sla ze dood; want beter dan kinine Door allen, voor allen Voor de verzorging van de zieken was er het witte kruis. Zuster Pira had de beschikking over een opslagschuu rtj e aan de Middenweg, waar de tekst op stond: "door allen, voor allen". In dat schuurtje lagen spullen van het W itte Kruis, bestemd voor de zieken in het dorp, van de po tot een paar krukken. Zuster Pira kon daar altijd over beschikken. Voor ernstig zieken waren er in Al k maar twee ziekenhuizen: St Elizabeth was voor de Katholieken en het Centraal Ziekenhuis was neutraal (nu het MCA).

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2012 | | pagina 10