Jaargang nr. 24 2010 in een potje met vet zorgde voor een lichtje waarbij wij om de beurt voorlazen uit boeken als Max Havelaar en Darwin's biologische meesterwerken, die ik had gekocht bij de tweedehands boekwinkel van Van Drunen in Alkmaar. Maar deze keer hadden wij niks en het leven leek ieder uur uitzichtlozer te worden. We stelden elkaar de vraag van: zou het nog niet veilig zijn?. Een vraag die niemand van ons beantwoorden kon. Wat wij niet wisten was dat de redding naderde. Toen er aan onze ruif werd gemorreld, waren dat niet de moffen, maar twee jonge meisjes namelijk Aagie Rietveld en Tinie de Winter. Zij droegen een zware pan met overheerlijke brij en een stel lepels. Binnen de kortste keren stonden wij buiten en als biggen rond de zeunis smulden wij van dit goddelijk gerecht. De meisjes konden op onze vraag hoe het stond met de razzia, meedelen dat zij geen moffen meer gezien hadden. Voldaan en met dank voor de heerlijke brij, keerden wij huiswaarts. Wij hadden de les geleerd en al de volgende keren dat wij verbleven in ons hol, was alles in orde en in de strenge winters veel warmer in ons hol dan in de slaapkamer in huis Het waren woelige tijden In veel landen om ons heen heerste anarchie; de mensen werden mondiger en de arbeiders werden het zat om altijd weer achterge steld te zijn. Zij eisten verbetering van hun lot. Maar hoe was dat in een dorp als Limmen? In Nederland was het voor de arbeiders niet beter dan in de rest van de wereld, maar opstandigheid kwam hier alleen in de grotere steden zo hier en daar wel voor. In steden werd wel honger geleden in die dagen. In Limmen bleef alles rustig; de lonen waren zeker niet beter dan in de rest van het land maar de arbeiders hadden meestal een vrije woning en een flinke moestuin achter het huis. Daarin kweekten zij eigen groente en fruit. Ook hadden zij een toompje kippen, een paar konijnen en soms ook nog een geit. Honger was er absoluut niet. Politieke ambities hadden zij niet; pastoor Peepercorn hield de touwtjes strak. Zijn kudde stemde RK.Staatspartj en niet anders. 8

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 9