Jaargang nr. 24 2010 een zeer oude wal. "Wat let ons", zei Ad, "daar kunnen wij een prachtige schuilplaats maken en we hebben daar geen last van het grondwater". Bovendien was het niet zichtbaar vanaf de weg. Gewapend met schoppen, zagen en snoeischaar, gingen wij aan het werk en groeven een gat van plus minus 2 meter breed en 4 meter lang in de wal. Aan de noordkant was het taluut vrij stijl en er liep een waterbeek langs. Dat vonden wij een geschikte plek voor de ingang. De dichtbij gelegen schietbaan werd onze hout leverancier. Alles konden wij daarvan gebruiken: de dikste stammen voor het plafond, iets kleinere voor de zijkanten, en takken en rijshout voor het vlechtwerk ertussen. Een baaltje stro en een oud vloerkleed maakten er een ondergronds kasteeltje van. Het geheel werd weer toegedekt met zand en daaroverheen graszoden, wilde plantjes en struikjes. Aan de noordzijde hadden wij onze ingang. Dat was een roostertje van gaas waarin wij takjes en plantjes staken, maar zo dat er genoeg frisse lucht toegang kreeg tot ons onderaards verblijf. Het is een keer gebeurd dat wij daarin met acht man verbleven. Toen het sein op rood ging Wij hadden een waarschuwingsysteem (hoe dat werkte zal ik later weleens vertellen). Zo kwam het dat al zeer kort nadat ons hol klaar was, het waarschuwingssein gegeven werd, in de vroege morgen zo omstreeks vijf uur. Mijn broer Joop en ik werden wakker en waren snel klaar om te vertrekken. Maar broer Cor was van nature een avondmens, daar was absoluut om vijf uur 's morgens geen leven in te branden. De toegangswegen naar het dorp waren afgezet met schildwachten en ook in de straten en wegen patrouilleerden solda ten. Het was natuurlijk pikdonker maar de moffen hadden zaklampen en hun taak was te zorgen dat iedereen binnen bleef om zodra het licht werd de woningen te doorzoeken en de mannen die er voor in aanmerking kwamen op te brengen. Joop en ik begaven ons holwaarts, maar daarvoor moesten wij eerst de Pagelaan en dan de Visweg oversteken om via de tuinen onze schuilplaats te bereiken. 5

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 6