Jaargang nr. 24 2010 was dus zaak om met list en bedrog uitstel van vertrek te verkrijgen. Soms lukte dat aardig, maar er kwam toch een einde aan en dan was het onverbiddelijk: gaan of onderduiken. Voor dat laatste had ik gekozen en een deel van mijn vrienden eveneens. Het spel Je moest zien om uithanden van de moffen te blijven want die wisten wel raad met de weigeraars. Ik dook onder op een boerderij in de Boekelermeer en had het daar fantastisch naar mijn zin. Lekker werken en goed eten. Intussen kreeg onze vijand er in Rusland aardig van langs en als ze in hun berichtgeving voor de radio meldden: "elastische front bewe ging", dan wisten wij dat ze terug gejaagd werden en riepen "hoera!". Wij werden brutaler, maar zij nerveus en dat was gevaarlijk. In de chaos van die laatste oorlogsjaren, waarbij ze iedereen oppak ten die ze in handen viel, zochten ze toch niet meer naar mij. maar pakten ze iedereen op die werken kon. Mijn vader, mijn broers en Ad Valkering waren in het veld bezig met turfsteken. Daar wilde ik ook bij zijn en dat gebeurde ook. Zo ver in het weiland kwamen de moffen niet, maar je moest wel naar het dorp om te eten en te slapen, en daar waren ze wel. Dan was het een spel om ze te omzeilen en je kreeg daar handigheid in: ze hebben ons daar nooit kunnen pakken Maar dan komt de tijd van de razzia's en wordt het een spel met de duivel. Veel mensen hadden een schuilplaats gemaakt van de kruip ruimte onder de vloer. Ook wij hadden het, maar wij hebben die nooit gebruikt. Wij hadden gehoord dat de moffen er achter gekomen waren en bij de huiszoekingen richtten zij dan hun schietgeweer met de loop op de vloer gericht, terwijl ze met hun ogen de gelaatstrekken van moeders observeerden. Als daar één of meer van haar dierbaren verscholen zouden zitten, zou een oorverdovende gil de mof aan prooi geholpen hebben. Nee, onze kruipruimte was de opslagplaats voor de aardappelvoorraad, die lag daar vorstvrj in die strenge winters. Onze schuilplaats Ad Valkering kwam met een prachtig idee: de hoge wal achter de tuin van Piet v.d. Peet; Tussen die tuin en het verkennersbosje ligt 4

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 5