Jaargang nr. 24 2010 klassen 1, 2 en 3. Toen het leerlingenaantal afnam tot 28 moest juffrouw Hamstra haar ontslag nemen. Meester de Leeuw gaf toen les aan alle zeven klassen, waarbij hij druk heen en weer pendelde tussen de twee lokalen. Gelukkig was er een deur tussen de lokalen. In die dagen vond men dat een situatie die verre van ideaal was. Bij het huidige Jenaplanonderwijs wordt juist doelbewust gewerkt met meerdere jaargroepen in één lokaal met de gedachte dat op die wijze de leerlingen veel van elkaar leren. Het gaat te ver om nu te concluderen dat onze school de voorloper van het Jenaplanonderwijs was. Ik kan bevestigen dat één schooljaar tijdens de oorlog een trimester langer duurde omdat het begin van het schooljaar wijzigde van april naar september. Volgens mijn gegevens vond dit in 1943 plaats. Lang nadat ik de lagere school verlaten had kreeg ik van mijn moeder mijn rapportboekje, dat zij voor mij bewaard had. Dit rapportboekje, of zoals het officieel heette "SCHOOLBOEKJE met aanteekeningen betreffende GEDRAG, VLIJT, VORDERINGEN EN SCHOOLBEZOEK", laat zien dat ik in mijn eerste schooljaar rapportcijfers ontving in augustus 1942, december 1942, april 1943 en september 1943. In september 1943 word ik bevorderd naar de tweede klas. Voor mijn tweede schooljaar krijg ik de cijfers in december 1943, april 1944 en augustus 1944. In augustus 1944 word ik bevorderd naar de derde klas. In de derde klas worden alleen rapportcijfers gegeven in juli 1945. Dit heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat wij in het schooljaar 1944/45 veel lessen gemist hebben; er was gebrek aan kolen voor de verwarming en de winter was streng zodat de school vaak gesloten was. Het kan ook zijn dat de school door de Duitsers "gefordert" was; dat kan ik mij niet meer herinneren. Ook wij zwierven in die tijd van locatie naar locatie, Nederlands Hervormde kerk, gemeenschapshuis "Ons Huis" naast de kerk, schuurtje van de (niet meer bestaande) pastorie aan de Zuidkerkelaan, en kortstondig in de Mariaschool. Waarschijnlijk de enige keer dat er in die tijd in deze school les gegeven werd aan gemengde klassen. Het aftelrijmpje "Ich bin Peter, du bist Paul enz.", dat Piet in zijn verhaal noemt, werd mij onderwezen in het schuurtje van de pastorie. Het Duitse onderwijs in die tijd was niet zo grondig. 51

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 52