Jaargang nr. 24 2010 LIMMEN IN DE TIJD VAN KONINGIN WILHELMINA (vervolg) Hoe een man weer kind kan worden Als de omstandigheden er naar zijn en de nood dat meebrengt, kan dat zeer nuttig zijn. Toen wij nog kinderen waren speelden wij vaak in de bosjes in onze woonomgeving rond de Hogeweg, Visweg, Pagelaan en Kapelweg. Het graven van holen was één van de werkzaamheden waar wij ons mee bezig hielden. Niet zo vreemd, want dat zit in onze genen! Immers, toen onze oer-voorouders uit Afrika naar Europa verhuisden kregen zij te maken met een heel ander klimaat. Zij moesten zich beschermen tegen de nukken van de Europese moedernatuur. Zij gingen holen graven. Dat zijn in de loop van vele duizenden jaren huizen geworden, maar het gaat om de beschutting en dat zit in onze genen verankerd. De ongenode gasten. En dan kwam in 1940 de oorlog. Die eerste paar jaren konden wij ons nog enigszins vrij door het land bewegen, maar gaandeweg werd het slechter. In Limmen werden toen ook soldaten gehuisvest en het was wijs om maar een beetje onzichtbaar te blijven. Vanaf 1942/43 werd het gevaarlijker. De moffen kregen gebrek aan oorlogsmateriaal, en arbeidskrachten om dat te vervaardigen. Hun mannen zaten aan de fronten, maar ze hadden een aantal ver overde gebieden en daar moesten de arbeidskrachten vandaan ge haald worden. Wij waren toen jongemannen van zo rond de 20 jaar en laat dat nou precies de doelgroep van de "leider aller Germanen" zijn. Het was ook erg simpel want al voor de oorlog moesten jongens in militaire dienst in het jaar waarop ze 20 jaar werden. Ik zou dan ook opgeroepen zijn in 1943. Nu niet voor dienst, maar voor werk in Duitsland. De adreslijsten van de Nederlandse defensie konden nu de Duitsers mooi gebruiken. En zo werd ik, en een deel van mijn kameraden, opgeroepen om voor de keuring te verschijnen met het doel in de oorlogsindustrie te gaan werken. Wie niet ging zonder toestemming was alles kwijt, zoals ausweis en stamkaart waarop je voedselbonnen kreeg. Het 3

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 4