Jaargang nr. 24 2010 DE BOERENPARTIJ IN LIMMEN onlosmakelijk verbonden met Anthon Nuyens Bij de meeste Limmers zal het bekend zijn, dat onze dorpsgenoot Anthon Nuyens voor de Boerenpartij in onze gemeenteraad en ook in de Tweede Kamer heeft gezeten. Omdat de heer Nuyens al in 1973 is overleden en de Boerenpartij niet meer actief is in de gemeenteraad, is dit gedeelte van de Limmer politiek voor veel mensen naar de achtergrond geschoven. We zullen dit stukje historie weer even terughalen. Om een duidelijk beeld te geven van deze politieke partij in Limmen gaan we terug in de tijd. We vatten eerst kort samen hoe de Boerenpartij landelijk is ontstaan. Vervolgens duiken we in de archieven van de lokale politiek van Limmen., want in dit boekje willen we zoveel mogelijk Limmer zaken belichten. Wie waren er betrokken bij deze partij in Limmen? Wat was hun partijprogramma? Hoelang heeft de partij eigenlijk bestaan? We proberen het weer even terug te halen. De oprichting van de Boerenpartij in Nederland. Oprichter van de Boerenpartij in Nederland was Hendrik Koekoek. In 1946 was hij voorzitter van de Vereniging van Bedrijfsvrijheid in de Landbouw, een vereniging, die hij zelf had opgezet. Deze organisatie, die zich ook wel de "Vrije Boeren"noemde, verzette zich heftig tegen de bemoeienis van de overheid met de landbouw. Deze onvrede van veel burgers zorgde ervoor, dat Koekoek de landelijke politiek inging. Behalve de heer Koekoek was ook medeoprichter Evert Jan Harmsen een belangrijk persoon binnen de Boerenpartij. De Boerenpartij kende begin jaren zestig een moeizame start. Maar vlak voor de verkiezingen van 1963 steeg de populariteit van boer Koekoek. Zijn partij behaalde plotseling drie zetels. De belangrijkste aanleiding voor dit politieke succes was de zogenoemde Boerenopstand in het Drentse Hollandscheveld. Onder de boeren was veel onvrede ontstaan en dat kwam o.a. door het volgende. 31

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 32