Jaargang nr. 24 2010 slaapkamer slapen. Vader en moeder in de ene bedstee, en de grote meiden in die andere. Maar voor Jans was er geen plaats in de herberg. Er was geen vaste trap naar de zolder, alleen een trap die je aan een haak kon ophangen. Ik (Jans) had geen keus, dus op zolder aan de gang met kartonnen dozen en kopspijkers en zo een heel mooi kamertje gemaakt. Tante Ma had nog een stuk zeil over en zo had ik het mooi voor elkaar. Maar toen kwam in de winter die vreselijke stuifsneeuw en dat gaat overal doorheen. Ik kon wel huilen! Van mijn kamertje was helemaal niks meer over. Alles bolde op van dat vocht! Maar ja, ik ben toen later toch aan het meten geslagen. Ik ben naar de timmerman gegaan voor platen triplex en latjes, om thuis aan de slag te gaan. Ik heb wel gezegd: "Vader, jij moet me helpen". En op die manier is er toch weer een mooi kamertje gekomen, maar ik heb toch een last van luis gehad, ik krabde me rot. Elke week dweilde ik ook al met Lysol. Ik weet nog dat de mensen zeiden: "Wat zijn die lui schoon! Elke week hangen de dekens buiten". Maar goed, die brand was geweest, en we hadden wel dit huis maar verder helemaal niks. Het was oorlogstijd en er was wel wat geld, maar spullen waren moeilijk of bijna helemaal niet te krijgen. We zijn goed geholpen. Van veel mensen kregen we stoelen enzovoorts, maar we hadden nog veel dingen niet. We gingen dus vaak naar een boedelverkoop. Ik (Jans) moest van moeder in Castricum kijken bij zo'n boedelverkoop, maar er was helemaal niks! Dat ik thuiskwam, zei moeder: "En? Wat heb je gekocht?". "Ik heb alleen maar een wekker, verder niks". 's Zaterdags moest ik naar De Wildt (groothandel) in Alkmaar, om pannen. Ik wilde helemaal niet, want overal kreeg ik "Nee. Nee. Nee". Dus ik erheen met de vraag "Heeft u nog pannen?". "Nee, die heb ik niet", zei die man, "maar kind, wie gaat er nu in deze tijd trouwen?". Waarop ik zei: "Trouwen? We hebben brand gehad en we staan met zijn negenen op straat". Ik kwam wel weer met lege handen thuis. De maandag erna kwam 's middags om een uur of zes Bakker, de vrachtrijder. "Trijntje", zei hij, "ik heb wat voor je". Het waren vier grote pannen. Wat bleek, de firma De Wildt had geïnformeerd of die Hij rekende zelfs de gewone prijs 23

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 24