Jaargang nr. 24 2010 Daan Stapper, die zich gek hield, was daar opgenomen in een door de Duitsers bewaakte afdeling. In het interview wordt ingegaan op de koeriersactiviteiten van Alie, Jo en Mien, en de inzet van Alie bij de overval op de gevangenis aan de Weteringschans in Amsterdam en de liquidatie van een verrader in Velzen. Ko Hollander zorgde ervoor dat veel joden op adressen in Limmen ondergebracht werden. Vaak haalde hij deze onderduikers zelf op uit Amsterdam. Uit hetzelfde boekje blijkt ook de belangrijke rol die Jan en Trijntje Bult in het verzet gespeeld hebben. Hun boerderij bood onder andere een schuilplaats aan Hannie Schaft en Jan Bonekamp, die veel verzetsacties samen uitvoerden, totdat Jan bij de liquidatie van kapitein Ragut, hoofd van de politie in Zaandam en een felle mensenjager, door de Duitsers werd gepakt en in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleed. Degenen die in mei 2009 de TV- uitzending van "Het meisje met het rode haar" hebben gezien, zullen zich deze scene en de schuilplaats bij de familie Bult herinneren. Fietsen Zoals vermeld waren de Duitsers gek op Hollandse fietsen. Mijn vader, die bij het uitbreken van de oorlog te oud was voor de Arbeitseinsatz, werd op een gegeven moment opgeroepen voor de zogenoemde Spijkerwacht. Mannen, die hiervan deel uitmaakten, moesten de Rijksstraatweg heen en weer fietsen om te controleren of er geen zaken op de weg gegooid waren, die de banden van de Duitse voertuigen konden beschadigen. Op een keer werd mijn vader staande gehouden door een Duitse soldaat, die een fiets met een kapotte band had. Hij wilde deze ruilen voor de fiets van mijn vader. Mijn vader, die deze ruil niet zag zitten, haalde zijn oproep voor de Spijkerwacht te voorschijn, waarop prominent het gemeentestempel met de handtekening van de burgemeester prijkte. Zo goed en kwaad als het ging maakte hij de Duitser duidelijk dat deze grote problemen met de burgemeester en de Ortskommandant zou krijgen, als hij zijn plan zou doorzetten. De dreigende taal van mijn vader en het aangeboren ontzag van Duitsers voor officiële papieren met stempels deed de Duitser van gedachte veranderen. Mijn vader kon verder op zijn eigen fiets. 15

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 16