Jaargang nr. 24 2010 NOTITIES "LIMMEN IN DE LAATSTE OORLOGSJAREN" De invallen, die in de nacht van 27 op 28 oktober 1943 plaatsvinden bij de families J. P. van Til en Jac. Van Til vonden, vielen waarschijnlijk samen met een inval van de SD in ons huis op de Rijksstraatweg 46 (tegenwoordig 48). Mijn ouders waren via Ko Hollander, die een fietsenreparatiebedrijf aan de Westerweg had, bij de illegaliteit betrokken geraakt. Dat betekende onder andere dat er geregeld onderduikers in ons huis verborgen waren. Op een bepaald moment waren twee oudere joodse dames bij ons ondergedoken, die eerst bij van Til aan de Zuidkerkelaan hadden gezeten. Na enige tijd bij ons verbleven te hebben, vertrokken de dames naar een ander adres. Tijdens de treinreis naar het andere adres zijn de dames opgepakt door de Duitsers. Waarschijnlijk zijn zij door de SD zodanig hard aan de tand gevoeld, dat zij hun onderduikadressen hebben verteld met het gevolg dat die vervolgens werden bezocht door de SD. Ik herinner mij dat de invallen bij van Til en ons in dezelfde nacht plaats vonden. Kennelijk werd er bij van Til iets gevonden, waarvoor het echtpaar werd meegenomen. De heer van Til is nooit meer teruggekomen, mevrouw van Til wel. Bij ons werd de inval uitgevoerd door acht SDers. Vier bleven buiten om het huis rondom te bewaken; de overige vier kwamen binnen om het huis te doorzoeken. Er was die nacht één onderduiker in ons huis, Johan Asjes een verzetsstrijder, die door de Duitsers was gepakt en ontsnapt met een kogel in zijn bil. Johan lag te slapen op een kamer boven achter, waarvan de ramen wagenwijd open stonden. Terwijl mijn vader de schreeuwende SDers zo lang mogelijk buiten probeerde te houden door te roepen dat hij zich eerst moest aankleden, rende mijn moeder naar boven om Johan wakker te maken en in de schuilplaats te verbergen. Dit moest voorzichtig gebeuren omdat onder het open raam een SDer de wacht hield. Mijn moeder vond nog tijd om de matras van Johan om te keren, zodat de Duitsers niet zouden ontdekken dat het bed beslapen was. Zij deed dit alles zo snel dat zij voor mijn vader bij de voordeur was om deze voor de binnenstormende troep moffen te openen. Het was duidelijk dat de moffen doelgericht naar iets zochten. Tweemaal werd het huis van beneden naar boven 13

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 14