Jaargang nr. 24 2010 VAREN MET COR VAN DER STEEN Mijn ome Cor was een bijzonder en aangenaam mens. Artistiek, altijd goed gemutst en sociaal bewogen. Zijn sociale gevoel bleek onder meer uit een jaarlijks vaartochtje met jongens uit de buurt van de Pagenlaan. We gaan terug in de tijd en leven omstreeks 1950 dus bijna zestig jaar geleden. Het is een mooie dag om te varen, de jongens staan klaar om te vertrekken. Het was een groepje ongeregeld, de oudsten een jaar of twaalf en ik, één van de jongeren ongeveer vijf jaar. Verder van alles wat daar aan leeftijden tussen zat. Ik herinner me nog namen als: Denneman, Van de Velde, Hageman en Hes, en natuurlijk mijn neef Henk van der Steen. De mannen zullen nu allemaal, net als ik, de herfst van hun leven hebben bereikt. Er werd een soort melkbus met een paar flessen (sinaasappel) limonade en (veel) water gevuld, het waterige resultaat zou die dag onze dorst moeten lessen. Teneinde de honger te stillen werden een koekenpan, bakmeel, melk en lucifers meegenomen om pannenkoeken te bakken. Zo trokken wij, bepakt en bezakt met handdoeken en zwembroeken, naar de Laandervaart, waar volgens afspraak een praam klaar zou liggen, welke ons die dag als vaartuig zou dienen. Die praam was van de boer die aan het begin van de Laandervaart een boerderij bestierde. Deze pramen waren grote platte boten om onder meer koeien naar de wei te brengen en hooi van het land te halen. Voortbeweging geschiedde in die tijd niet met motoren, maar handmatig voortduwen met houten palen, het zogenaamde kloeten. Die dag echter geen praam. Bij navraag bleek die ergens, de boer wist niet precies waar, te zijn. Toen wij de praam eindelijk gevonden hadden, kon je duidelijk zien en ruiken dat de bedoeling van deze schuiten het vervoer van vee was. Maar ome Cor wist de grotere jongens te bewegen om samen met hem de boot op te kuisen en de koeienvlaaien te verwijderen, zodat we met enige vertraging op weg gingen naar het idyllische Overdie met zijn unieke bosje. Toen, in mijn kindergedachten, een enorme plas water met een leuke 10

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2010 | | pagina 11