Jaargang nr. 23 2009 LIMMEN IN DE TIJD VAN KONINGIN WILHELMINA (vervolg) De eerste wereldoorlog In mijn vorige bijdrage, boekje nr 22, gaf ik aan om in de volgende bijdrage iets meer te vertellen over de eerste wereldoorlog en de gevolgen daarvan. Ook natuurlijk over hoe de bevolking van Limmen die jaren is doorgekomen en in welke mate de mensen hebben geleden onder de schaarste, die onvermijdelijk volgde. Ik ben geboren in 1923 en dus van de 'naoorlogse generatie'. Maar mijn ouders hadden beleefd wat er te beleven viel en konden daar met ons aan tafel heel boeiend over vertellen. Limmen telde toen nog geen tweeduizend inwoners en de bevolking bestond in hoofdzaak uit agrariërs, handwerkslieden en handelaren. Met politieke vraagstukken hielden zij zich niet bezig, maar in de krant kwam wel iedere dag een verhaal over hoe het er uitzag in de wereld en daar werd je niet vrolijk van. In de landen om ons heen werd de bevolking opgefokt om met trots voor het vaderland te strijden. Het was de grootst denkbare eer voor een jongeman om een bijdrage te mogen leveren in de strijd tegen de gehate vijanden van hun land. Zij waren er klaar voor. De bewapening Frankrijk had nog een appeltje te schillen met Duitsland, wegens de vernedering in de oorlog van 1870-71, en de Duitsers hadden er weer zin om de Fransen nog weer een nieuwe tik uit te delen. Overal heerste een opgewonden stemming en door de straten marcherende soldaten werden enthousiast toegejuicht door de bevolking. Oostenrijk wilde de dood van zijn kroonprins wreken op Servië en Duitsland wilde daar dolgraag bij helpen. Rusland had een militair verbond met Servië en Frankrijk met Rus land. Engeland had België steun beloofd als het werd aangevallen. Die steun stamde nog uit 1839, toen België zich bevrijdde van Neder land. Zo lagen de kaarten en dat waren de lonten in het kruitvat. 4

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 5