Jaargang nr. 23 2009 Hij richtte zich plechtig tot Haring en zei: "Jij hebt dat bijltje geleend, hè?" Dat moest Bertus beamen, maar hij trachtte er een gerecht vaardigd ruilobject van te kunnen maken. Daar trapte de pastoor niet in, hij zei: "Het geleende niet terug geven is een om wraak roepende zonde. Dit kan je nooit doen, dus geef die bijl direct terug." Jan Kuyper kwam er heel goed vanaf; Pastoor oordeelde dat Klaas er niks aan kon doen; het paaltje was niet goed zichtbaar. Bovendien mocht de fuik er niet gezet worden omdat Haring geen visrecht bezat. Hij moest met een hengel gaan vissen, dat was toegestaan, was de mening van de pastoor. Geef elkaar een hand, zei hij tot slot, en leef verder als goede buren naar recht en billijkheid. Hoe het verder ging weet ik niet, maar wel heeft Klaas Kuyper mij nog verteld dat Immetje zijn hengel aan Haring had gegeven. "Maar dat kon me niks schele, ik viste toch nooit", zei Klaas. Ongetwijfeld heeft Immetje medelijden gehad met Bertus Haring. II VERTROUWD GOED Terwijl ik het voorafgaande verhaal zo aan het schrijven was kwam mij plotseling een voorval in gedachte waar ik zelf bij betrokken was en dat ook met fuiken te maken had. Dat alles was overigens ruim 20 jaar later. Het was in 1940, de moffen hadden met hondse brutaliteit ons land bezet. Mijn vriendjes en ik waren jochies van plusminus 14-15 jaar oud en wij vermaakten ons vaak op het water. Op een mooie dag in juni liep ik met mijn kano op een karretje naar het Laanderstet om heerlijk te gaan peddelen. 52 Pastoor Peeperkorn

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 53