Jaargang nr. 23 2009 Het visrecht in de wateren rond het Limmerdie behoorde aan Teun Dill uit Akersloot. Hij was de enige die daar fuiken mocht zetten en wat Haring deed was dus clandestien. De fuiken van Dill waren vastgezet met lange stokken en daardoor goed zichtbaar voor gebruikers van de vaarwegen. Schipper Jan Kuyper Aan de Middenweg, nabij het bokkepadje woonde het gezin van Kuyper. Jan's eerste vrouw, die hem twee zonen schonk, was overleden en hij was daarna getrouwd met Immetje Hollander die hem nog een zoon schonk die de naam Engel kreeg. Maar in ons verhaal doet die niet mee want als hij er al was dan was hij niet meer dan een baby. Nee het gaat om de twee jonge binken, Klaas en Dirk. Die bengels voeren mee op de vlet van vader Jan Die vlet was het vrachtschip waarmee Jan Kuyper zijn brood ver diende. Er zat in die dagen nog geen motor in maar wel was er een zeil mee om als de koers gunstig op de wind lag, de wind voor de voortstuwing te laten zorgen. Bij ongunstige koers moest er worden gejaagd of gekloet. Voor die voortstuwingen moesten de jongens dan zorgen. Klaas en Dirk waren sterke jongens, maar erg veel ouder dan 13-14 jaar zullen ze niet zijn geweest. Voor die tijd was dat een leeftijd om in het arbeidsproces te worden opgenomen. We gaan nu even terug naar het bokkepadje. Om eten te kunnen koken hadden de mensen vaak een fornuis dat op hout werd ge stookt. Bertus Haring was bezig en houtje klein te krijgen, maar zijn oude hakmes was vreselijk stomp en het hout mogelijk nogal kwasterig. In ieder geval kreeg hij de pest in omdat het zo slecht ging. Even verderop zag hij buurvrouw Immetje, zeer ontspannen wat houtjes fijn slaan met een bijltje en het leek dat kleine vrouwtje geen enkele moeite te kosten. Daar wilde Bertus het geheim van weten. Hij liep naar haar toe en zag dat prachtige haarscherpe bijltje van Immetje. Na wat burenpraat vroeg Bertus of hij het even mocht lenen om zijn halsstarrige houtjes klein te krijgen. Immetje was een heel lief en goedhartig vrouwtje; zij bedacht zich geen seconde en gaf haar gereedschap uit handen aan haar buurman. 49

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 50