Jaargang nr. 23 2009 van die schaatsdagen, opgestapt op het Stet, schaatste ik richting Overdie. Op de verbindingsvaart tussen het Overdie en het Kerkemeer kwam iemand te vallen (Jan Seignette?) over iets wat uit het ijs omhoog stak. Het bleek een duim te zijn. Er werd alarm geslagen en een gat in het ijs gehakt en een lijk kwam uit het wak tevoorschijn. Het was een man met een leren jas aan. Het verhaal ging toen dat dit een Duitse deserteur was, die door de ondergrondse niet werd vertrouwd, daarom werd meegenomen in een bootje en ergens midden tussen Limmen en Akersloot is doodgeschoten en overboord gegooid. Van het gebeurde heb ik nog wel angstdromen gehad. In Limmen was de ondergrondse op meerdere fronten actief. Omdat alles op de bon was en uiteraard onderduikers geen bonkaarten verstrekt kregen, werden er regelmatig door de ondergrondse overvallen gepleegd op distributie kantoren, waar die bonkaarten konden worden afgehaald. Zo werd ook het distributiekantoor van Limmen op een dag tussen de middag overvallen en de bonkaarten meegenomen. Die middag vertelde Jan Rijs vol trots in de klas dat hij de overvallers had gezien in de garage van Winder die daar de overval aan het voorbereiden waren. Meester Dujkersloot zag onmiddellijk het gevaar van deze mededeling en verbood hem dit nog verder te vertellen. Gelukkig waren er in de klas geen kinderen van ouders die sympathiseerden met de Duitsers en ik denk, dat die er in de hele school niet waren. Omdat voedsel en verwarming een steeds groter probleem werden, was het logisch dat wij ook ons aandeel moesten leveren in het verkrijgen hiervan. Hout hakken tot aanmaakhout, boomstammen zagen met een zaag die aan beide kanten van handvatten voorzien was. Aren lezen op akkers waar de tarwe gemaaid was en waar je de aren, die niet in de schoven terechtgekomen waren, mocht oprapen. Elke avond een litertje melk halen bij ome Jaap Koot. Tussen de middag eten halen bij de gaarkeuken in de garage van Winder. Zo leverden wij ook onze bijdragen. Dan bleef er nog genoeg tijd over om te spelen. Voetballen op straat. Dat werd echter gaandeweg minder bij gebrek aan ballen. Als 46

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 47