Jaargang nr. 23 2009 Vanaf het schooljaar 1942/1943 begon de oorlog duidelijk gevolgen te hebben voor het onderwijs in Limmen. Voor de verdediging tegen geallieerde landingen in Noord Holland vonden de Duitsers het noodzakelijk om krijgsmacht eenheden te legeren in ons dorp. De school werd gevorderd en ook verschillende woonhuizen zoals ons huis aan de Rijksweg 104 en het ernaast gelegen pand van Jan Valkering. Voor de school was er geen ander alternatief dan les te geven op plaatsen die ter beschikking waren. De volgorde ben ik vergeten maar ik heb les gehad in: de schuur van Kees Erkamp, de melkfabriek van Zomerdijk, de winkel van Martien Schilder, in een ruimte bij Karperton aan de Rijksweg, en nog ergens in een bollenschuur. Vaak moesten de ruimtes gedeeld worden met andere klassen. Zo herinner ik mij dat als wij bijvoorbeeld op maandagochtend les hadden gehad dat wij dan weer op woensdagmiddag aan de beurt waren. Je moest er dus steeds vier dagdelen bij optellen om te weten wanneer je les had. Vanaf het schooljaar 1942/1943 geeft het rapport maar voor twee trimesters cijfers te zien. Dat is logisch als je bedenkt dat die noodlokalen uiteraard volkomen ongeschikt waren om les te geven in de winter. Dan was er dus geen school. En vanaf het schooljaar 1943 t/m 1945 zie je heel duidelijk dat ook het aantal vakken waarin nog les gegeven werd, afnam tot het hoogst noodzakelijke: taal en rekenen en lezen. Er was ook een verordening van de bezetters dat er op de lagere school les moest worden gegeven in de Duitse taal. Die eis werd in Nederland op grote schaal gesaboteerd. De schoolopziener (nu heet deze functionaris "Inspecteur van het onderwijs") zou kunnen komen en zou dan de onderwijzers kunnen aanklagen voor het niet uitvoeren van deze verplichting. Om bij een inspectie de schoolopziener een rad voor de ogen te kunnen draaien, moesten wij twee versjes in het Duits leren. Omdat juffrouw Wortelboer kennelijk de meeste talenkennis had, ging zij alle klassen af om de teksten in te studeren. 44

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 45