Jaargang nr. 23 2009 gestationeerd waren. Er waren geen schuilkelders, dus zo veilig was het niet. Op een keer vloog er tijdens het speelkwartier een vliegtuig over. Dit toestel gooide lege benzineblikken naar beneden. Eén daarvan trof de Mariakapel van de Corneliuskerk en daardoor brak er brand uit. Ook gebeurde het tijdens een speelkwartier, dat er vanuit een Engels vliegtuig werd geschoten op een konvooi van Duitse soldaten, dat over de Rijksweg reed. In haar huis voedde mevrouw Haanstra op dat moment haar baby. Tijdens deze beschieting kwamen moeder en kind om het leven. Waar ligt je lot, moet er toen zijn gedacht. Het gezin Haanstra had een ijssalon, waar later het chauffeurscafé 'de Pook' stond. Bij een ander oorlogsincident kwam ook de vrouw van meester Mok om het leven. In de deuropening werd zij getroffen door een granaatscherf. Allemaal trieste zaken, die de dorpse bevolking emotioneel zeer raakten. Ondanks alle perikelen van de oorlog werd onder schooltijd gymles gegeven in het Parochiehuis. Er was niet veel gymmateriaal, maar met wat banken, klimrekken en touwen werden de spieren in beweging gehouden. Op het speelplein werden er felle trefbalcompetities gehouden. Toen ook het Parochiehuis door de Duitsers werd gevorderd waren de gymlessen voorlopig afgelopen. De Duitsers, die in Limmen waren, gaven geen grote problemen. Niemand had contact met ze. De bevolking kwam de Duitsers alleen tegen, wanneer zij hun boodschappen deden bij de plaatselijke middenstand. Op een keer werden de Limmer bewoners opgeschrikt. Iemand uit het verzet tipte, dat er een razzia op komst was. Alle jonge mannen doken meteen onder. De Duitsers waren op zoek naar jonge, sterke mannen, die naar een werkkamp gestuurd zouden worden. Tussen 8.00 en 17.00 namen Jan Dujkersloot en zijn broer Kees hun toevlucht in de trapkast van het Maria Oord. De Duitsers verbleven in de school, die tegen het Maria Oord gebouwd was. De 39

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 40