Jaargang nr. 23 2009 ONDERWIJS IN OORLOGSTIJD IN LIMMEN Ten tijde van de Tweede Wereldoorlog tussen 1940 en 1945 werd er natuurlijk ook in Limmen onderwijs gegeven aan de kinderen van vier tot twaalf jaar. Hoe dat allemaal is verlopen en hoeveel men van deze verschrikkelijke tijd in ons betrekkelijk rustige dorpje merkte, is bij velen onder ons niet bekend. Van 1940 tot 1943 werd er lesgegeven in het schoolgebouw achter het Maria Oord. Vanaf 1943 tot het einde van de oorlog in 1945 werd het gebouw gevorderd door de Duitsers. Omdat de heer J. Duijkersloot, beter bekend als meester Duijkersloot in de oorlogstijd aan de Corneliusschool stond, hebben we hem gevraagd zijn ervaringen uit die tijd aan ons te vertellen. Op dit moment is hij nog de enige onderwijzer, die tijdens de oorlog in Limmen les gegeven heeft. Wanneer je zelf in die tijd op school hebt gezeten, dan zullen er zeker bij het lezen van dit stukje verschillende herinneringen naar boven komen. In die tijd waren de jongens- en de meisjesschool samen gevestigd in de voormalige Mariaschool. Dit was het gebouw links van de kerk met aan de voorkant het Maria Oord. De jongens zaten in het bovenste deel van het gebouw. De naam was toen al Corneliusschool. Het hoofd van de school was meester Mok. De meisjes zaten op de benedenverdieping .Zij zaten op de Mariaschool. De bewaarschool, zoals men vroeger de kleuterschool noemde, stond ernaast. Zowel de meisjesschool als de bewaarschool werden geleid door de nonnen, die in het Maria Oord woonden. 35

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 36