Jaargang nr. 23 2009 Ik was in die tijd misdienaar. Er waren geen acolieten. Je kon alleen maar misdienaar zijn gedurende de lagere school leeftijd. Er bestond een hiërarchie in het misdienaars korps, bepaald door de leeftijd. In die hiërarchie was vastgesteld welke hulpdiensten je mocht verrichten zoals het bedienen van de bel, het wierookvat, het wijwatervat en kwast, misboek omdragen enz. Mijn lagere schooltijd viel praktisch samen met de oorlogstijd. In die tijd was de nachtmis altijd om half vier in de nacht. Eigenlijk een onmogelijke tijd omdat als je rond zes uur uit de mis kwam, na het kerstontbjt niet meer naar bed ging. Je bleef dan de hele dag verder een beetje gammel van het niet uitgeslapen zijn. In die tijd was Limmen voor meer dan 95% praktiserend katholiek en had de kerk tenminste 2x zo groot moeten zijn om alle belangstellenden voor de nachtmis te kunnen herbergen. De plaatsen in de kerk waren voor het overgrote deel verpacht. Alleen de zogenaamde "armenbankjes" achter in de kerk waren vrij. Voor die plaatsen was de belangstelling zo groot dat er al een aantal mensen voor de kerk stonden te wachten totdat koster Jaap Hogeboom de deur van de kerk opende en dan ontstond er een run op die vrijplaatsen. Als misdienaar moest je tenminste een kwartier voor de aanvang der dienst aanwezig zijn. Wat dan zo opviel was de op dat ogenblik al propvolle vrijplaatsen, terwijl de rest van de kerk nog praktisch leeg was omdat degenen die een plaats hadden gepacht, geen enkele reden hadden om vroeger dan normaal aanwezig te zijn. Misdienaar zijn was bij die gelegenheid een voorrecht omdat een goede plaats op het altaar verzekerd was. Het kerstdiner was bij ons altijd bijzonder omdat er haas of in ieder geval konijn op tafel kwam. Kerstherinnering van Tinie Wat ik me herinner is dat na de maaltijd, de jongens lekker gingen klaverjassen en wij meiden moesten altijd de afwas doen. Kerstervaring Ria de Back Kerstgebeuren: broodmaaltijden kerstavond. Eerste kerstdag 's morgens 3 missen achter elkaar (je had nog niet gegeten) en dan 's middags naar de vespers. (vreselijk) Later werd dat beter. Kerststal in de kerk was altijd bijzonder met het negertje voor de centen. 31

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 32