Jaargang nr. 23 2009 HERINNERINGEN AAN... KERST Hierbij volgen reacties op onze nieuwe rubriek: "Herinneringen aan..." Kerstherinnering van mevrouw Hageman-Zeeman Met kerstmis gingen mijn moeder en haar familie naar de kerk. Dat was al om 5.00 uur in de ochtend. Als je thuis kwam ging je brood eten en dan was het eerste kerstdag. 's Middags gingen We weer naar de kerk en daarna aten we altijd peertjes, spruitjes, witlof en pudding toe. Kerstervaringen van de familie Hoogeboom. Ko de koster was pas na de nachtmis beschikbaar voor zijn gezin. Het hele gezin werd dan ook uit het bed geplukt om de nachtmis bij te wonen. Bibberend van de kou gingen ze daar dan heen. Na de nachtmis werd er dan een broodmaaltijd thuis gegeten. Daarna dook de hele club het bed weer in. Herinneringen aan Kerstmis van Jan Duijkersloot en zijn kinderen De nachtmis was om 5 uur en in die tijd kon het bijzonder koud zijn. Je had dan drie missen achter elkaar. De nachtmis, de dageraadsmis en de dagmis. Deze sessie duurde heel lang. Als je te communie ging moest je nuchter zijn. Je mocht zelfs geen water drinken. De nachtmis was met de zogenaamde drie heren. Als kind was je blij als je weer thuis was en het kerstmaal begon. Dan volgde om 10 uur de hoogmis en om 9.00 uur was er nog het zogenaamde communie uitreiken. Uit onze kindertijd herinner ik mij, dat we 's morgens vroeg uit bed moesten voor de vroegmis. Bibberend van de kou en met blote voeten op het koude zeil, kleedde je jezelf snel aan. Na afloop stond er een mooie broodtafel gedekt met kerststukjes tulband en lekkere dingen erop. Mijn opa en oma werden daarbij altijd uitgenodigd. Ieder kerstfeest zaten we gebogen over de kerstpuzzel uit de Volkskrant. Weken van te voren begon je met het uitknippen van advertenties met een code. In de kerstpuzzel waren deze advertenties cryptisch verborgen in een groot kerstverhaal. 28

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 29