Jaargang nr. 23 2009 Restte ons nog de vraag 'Waarom juist Limmen? Het antwoord hierop stuurde hij ons per e-mail. Dat luidde aldus: "En dan de vraag: waarom Limmen? Ik wilde het verhaal in Noord Holland plaatsen in een 'agrarische' omgeving. Ik wilde een relatief onbekende locatie kiezen (liever niet Haarlem of Alkmaar als belangrijkste plaats van handeling). Ik kende de omgeving van Castricum, Heiloo, Bergen, Limmen, Assendelft heel goed, omdat ik, voordat ik leraar Nederlands werd, gewerkt heb bij de Provinciale Waterleiding van Noord-Holland als chemicus/waterdeskundige. Ik reisde langs pompstations, waterputten, watertorens om monsters te nemen. Met behulp van historische gegevens kon ik het 13e eeuwse gebied 'oproepen'. Van Limmen lag (toen) weinig vastin voormijbereikbare bronnen. Datbetekende datik de restkon aanvullen uit m'n fantasie. Ondertussen hebben we in het NHD van 3 januari kunnen lezen dat Hans van Wenen van de Werkgroep Oud-Castricum het archief van de onderzoeker J. Belonje heeft kunnen bestuderen. Dat leverde niet alleen meer feiten op over Cronenburg, maar leidde ook tot de ontdekking dat er in de middeleeuwen meer kastelen langs de randen van het Oer-IJ moeten hebben gestaan zoals in Akersloot, Uitgeest, Egmond en... Limmen. Er moet volgens Van Wenen nog veel onderzoek verricht worden. Het is in dit verband wel aardig dat Reint de Jonge, de illustrator van de 1e druk van Schildknaap van Heer Reinout, zijn fantasie en talent heeft botgevierd op de plattegrond van beide kastelen. De tweede, bewerkte uitgave is zelfs verlucht met een fraaie tekening van het kasteel van Limmen van de hand van de tekenaar Eric Bosch. Wie weet of fantasie en werkelijkheid elkaar ook hierin zullen ontmoeten. Het is intussen wel realiteit dat Limmen op 1 januari 2002 werd ingelijfd bij Castricum en dat wij ons thans onderdanen mogen noemen van Alida, kasteelvrouwe van Castricum, of begin ik nu zelf te fantaseren? H. J. Brandsma 27

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 28