Jaargang nr. 23 2009 HEER REINOUT VAN LIMMEN Het was lerares José van de Berg uit Limmen die er bij mij mee aan kwam. In de bibliotheek van haar school stond het jeugdboek 'Schildknaap van Heer Reinout' van de auteur Jan Heerze. Een leerling die het na lezing terugbracht, vertelde haar enthousiast dat het over Limmen ging en dat zij het maar eens moest lezen. José heeft het haar opgedragen huiswerk verricht en was verrast over de inhoud. Het verhaal speelt zich af in 1272 tegen de historische achtergrond van die tijd. Die bestond erin dat Floris V graaf van Holland was en nogal wat te stellen had met zijn onderdanen en de Westfriezen die eerder zijn vader Willem II bij Hoogwoud hadden doen sneuvelen. Daarbij kwam dat de leenheren van Floris ook onderling nogal eens ruzie hadden. In dit historisch kader heeft de auteur zijn verhaal gesitueerd. Het is de strijd van Reinout, kasteelheer van Limmen, tegen Eggerik van Cronenburg in Castricum. Deze laatste, een aanhanger van Floris, heeft twee keer met hulp van verraders en sluipmoordenaars vergeefse pogingen gedaan om Reinout uit de weg te ruimen. Reinout neemt het op voor de onderdrukte Kennemers en Waterlanders die zwaar te lijden hebben onder het belastingjuk van Floris. De wrede, onbetrouwbare en bij het volk gehate Eggerik is er alles aan gelegen de bij de boeren en vissers geliefde Reinout uit de weg te ruimen en Limmen in te lijven. Reinout weet echter met hulp van zijn getrouwen, onder wie zijn schildknaap Wouter, de schurk Eggerik te verslaan waarbij kasteel Cronenburg in handen van de Heer van Limmen overgaat. Tot zover de korte inhoud van het in 1977 bij uitgeverij 'Westfriesland' in Hoorn uitgeven boek. Toen ik het gelezen had, vroeg ik mij af, of en in hoeverre dit boek bij de Limmers bekend was. Dat viel tegen; van de mensen die ik vroeg bleek alleen Kees Drujven het te kennen. Het stond ook niet in de bibliotheken van Limmen en Castricum Ik vond daarom dat het zeker een plaats moest krijgen in de bibliotheek van de Stichting Oud Limmen, temeer daar de uitbreiding daarvan tot de wensen van het bestuur behoorde. Maar helaas, het boek bleek uitverkocht en ook via marktplaats en dergelijke had ik geen succes. Dus wendde ik mij tot de hulplijn van radio Noord- 25

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 26