Jaargang nr. 23 2009 OUDE VOLKSGENEESWIJZEN In mijn jonge jaren liepen de mensen veel meer op klompen dan nu. Het aanschoppen tegen de enkel kwam nogal eens voor, met een blutsje tot gevolg. In de winter, met de kou, wilde dat altijd slecht genezen. Dan was een gebruik: een draadje om de enkel en dat moest dan eigenlijk gedaan worden door een vrouw, die een tweeling had gekregen. Ik heb hiervoor geen verklaring gevonden. Je hoort er tegenwoordig niet meer van. Maar omdat ik daar nog zulke duidelijke herinneringen aan heb, ben ik leeftijdsgenoten en nog ouderen gaan vragen of zij hier ook nog van wisten. Wel wat schuchter om erover te beginnen, maar het was heel verrassend hoeveel mensen in Limmen daar nog van wisten. Wel wat minder mensen die nog van de tweelingmoeder wisten, maar er waren ook nog verschillende ouderen die heel overtuigd daar nog weet van hadden. Nadat ik veel mensen gesproken had, durfde ik mijn herinneringen op te schrijven. bang dat ik anders voor gek versleten zou worden. Nu heb ik Cor Al wel eens horen zeggen: "Deer ken je trouwens ook heel oud mee worden!" Op een forumavond, een jaar of 17 zal ik geweest zijn (ik ben van 1930), zat ook een dierenarts in het forum. Zijn naam was de heer Clay uit Uitgeest. In het forum zat ook iemand van de landbouwvoorlichtingsdienst, een voorzitter van bloembollencultuur en nog iemand. Om de beurt deden ze hun zegje en daar konden we vragen over stellen. De dierenarts had een en ander verteld over infecties. Arie Groot van de Oosterzij vroeg aan de dierenarts: "Wij hadden een peerd dat kreupel was. De dierenarts had er een spuitje in gegeven. Maar omdat het na een paar dagen nog niet beter werd, zijn we naar de vrouw van Arie Kaandorp gegaan. Zij had een tweeling gehad en die deed er een draadje om. En je wil het geloven of niet: het peerd ging beter heen! Meneer Clay, heeft u daar een verklaring voor?" "Dat heb ik wel", zei de dierenarts. "Het is namelijk zo: we geven een injectie in het been. We veroorzaken daarmee een lichte ontsteking. Dat brengt extra bloedtoevoer naar de plek en daar gaat dan een paar dagen overheen om te genezen. En dat komt de vrouw van Arie Kaandorp zeer ten goede." De dierenarts ging verder. "Dat is ook een beetje het geheim van de alternatieve geneeswijzen. Veel kwalen gaan na een tijdje vanzelf over, of na een paar dagen bij behandeling 14

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 15