Jaargang nr. 23 2009 Wat Schaars is wordt duur De voorraden van veel producten raakten uitgeput en werden duur. De R.K. bond voor land- en tuinbouwarbeiders vroeg bij de gemeente om een toeslag bij de werkloosheidsuitkering wegens de gestegen prijzen van levensmiddelen. Nee, de gemeente meende dat dit geen zaak voor hen was. Maar, na enig nadenken kwam de voorzitter op een goed idee. Het kerkepad moest worden gepromoveerd tot Kerkweg en de mensen die in de bollenteelt werkten waren wegens de exportstop vaak zonder werk. Die mensen zouden de Kerkweg maken. En zo geschiedde. Zo wist men ook toen van de nood wel eens een deugd te maken. Men kocht de gronden aan, en aan de slag. Met de elektrische stroom werd het ook minder, want het opwekken daarvan kostte steenkool en ook dat was schaars. Wie stroom had moest er zo zuinig mogelijk gebruik van maken; kappers, winkels en caféhouders moesten vroeg dicht en ook de straatlantaarns gingen om 10 uur uit. De plaatselijke afdeling van de SDAP vroeg een toeslag van 19 cent op de olie, voor die mensen met een klein inkomen die in het gebied woonden waar nog geen stroomleidingen waren. Olie was nodig voor de verlichting, en dat was enorm duur geworden. De Spaanse griep De oorlog woedt nog voort in alle hevigheid, maar de soldaten slaan aan het morren. Die keizer Wilhelm met z'n voorspelling dat zijn soldaten met kerst 1914 al het karwei geklaard zouden hebben en thuis het Weihnachtsfest zouden vieren?! Vreselijke taferelen speelden zich af aan het front en eindelijk drong het tot de soldaten door dat de uitzichtloze slachtpartij waanzin was. In 1917 waren de Russen de eersten die weigerden verder te vech ten. Al spoedig volgden de Fransen en ook de Duitsers. Het gevolg was dat heel veel van die muitende soldaten werden terechtgesteld. In 1918 brak de Spaanse griep uit en die virusziekte werd in een razend tempo een pandemie. Geen land bleef gespaard en die griep eiste wereldwijd vele miljoenen doden. 11

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2009 | | pagina 12