Jaargang nr. 22 2008 waren wel eens ondeugend, maar zeker niet misdadig. Dronkenschap was echter wel een probleem in die tijd. De nieuwe situatie bracht wrevel en uit processen-verbaal die ik heb gelezen blijkt dat de jongelui het bloed van Annaert graag zouden drinken. Dan gaat het fout in een dorp; want er moet altijd respect zijn voor de overheid die op zijn beurt moet waken over veiligheid en welbevinden van zijn burgers. Je kon er op wachten: het moest wel uit de hand lopen en dat deed het dan ook. In de oudejaarsnacht van 1911 naar 1912, 's nachts om ongeveer 1.30 uur, waren een stel jongens van zo rond de twintig jaar plus een jongen van veertien jaar, nog op straat. Zij waren juist bezig om de winkelier Maarten Verver uit zijn bed te krijgen door op zijn raam te trommelen. Maarten had zure haring en daar hadden de jongens, na al dat bier, trek in gekregen. Annaert hield het troepje al een poosje in de gaten en op het mo- ment dat het trommelen begon vond hij het zijn plicht in te grijpen. Immers, er was sprake van verstoring van de openbare orde en de nachtrust van burgers. Hij snelde heen en greep de trommelaar in zijn kraag en liet de handeling vergezeld gaan met het bevel: "mee jij, je staat onder arrest". Maar dat had Annaert beter anders kunnen doen, want de andere jongens grepen Annaert en smeten hem op de grond, voetbalden met diens fraaie dienstpet en trapten zijn sabel krom. De jongste jongen had er zo'n schik in dat hij enthousiast uitriep: "Toe jongens, nou heb je den ploert, maak hem nu kapot". Voor de rechter in Alkmaar getuigde de burgemeester dat hij alles had gezien en de jongens aan hun kleding en hun stemmen had herkend. Dat incident leverde de jongens zware gevangenisstraffen op en juist dat feit, namen de dorpelingen de burgemeester en de politie kwalijk. In feite stonden zij in hun recht; de handelswijze van de jongens was zeer afkeurenswaardig. Maar misdrijf? Dat niet... In dat jaar vertrokken zowel de burgemeester als de politieman. Burgemeester J. Nieuwehuysen. 8

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 9