Zo werd in dat jaar door de voetbalbond voor het eerst een Neder- er met lands elftal samengesteld, zij speelden tegen de Belgen en zij wonnen met 4-1. Ook werd in dat jaar, bij wet, het rijbewijs voor het besturen van een auto verplicht gesteld. De maximum snelheid instellen haalde het niet, maar wel slaagden de wetgevers er in een formule door de kamer te jassen waarin door de beschrijving, wegpiraterj zwaar kon worden aangepakt. Jaargang nr. 22 2008 In september kondigde de koningin in haar troonrede een regeringsvoorstel aan tot herziening van de grondwet, met het oog op de kiesrechthervorming. Eindelijk wonnen de progressieven terrein. Cholera Onze nieuwe burgemeester kreeg heel wat moeilijke zaakjes op zijn bordje. Zo brak in Europa de cholera weer eens uit in 1909. De Inspecteur voor de Volksgezondheid verzocht de gemeente in een brief om er voor te zorgen dat er een ziekenbarak werd ingericht om eventuele patiënten te kunnen afzonderen om verdere besmetting te voorkomen. Het college vond het risico dat er ook in Limmen cholera zou uitbreken uiterst klein, maar zij was wel verplicht te voldoen aan het verzoek van de Inspectie. De raad besloot een leegstaande woning in de Nesse aan te wijzen als ziekenbarak, en daarmee was voldaan aan de wet. Ook waren er altijd discussies over welke wegen voorrang kregen bij het verharden van ons wegennet, en natuurlijk ook hoe het van Kerkepad om te toveren in de Kerkweg. Dan was er nog een onderwerp waar Von Fridagh geen rust van kon krijgen, en wel het Raadhuis. Dat raadhuis op Dusseldorp was te klein en gaf te weinig status, vond hij. Zelf gaf hij geld om de grond aan de Straatweg aan te kopen en was vaak bezig met het ontwerp van zijn nieuwe werkplek. Daar moest het komen en zo moest het er uitzien. En jawel, hij kreeg eindelijk de handjes op elkaar en het nieuwe raadhuis dat kwam er; in 1912 mocht de politie Van der Sande in een gedeelte er van wonen. Zijn jonge vrouw kreeg een baantje als schoonmaakster van het raadhuis en dat bracht nog een extra centje op, want ook toen was 6

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 7