Jaargang nr. 22 2008 Een broer van moeder had op Dusseldorp een kruidenierswinkel. Daar ging je alles afwegen en kon je in een puntzakje doen. Ook mocht je stroopscheppen met een houten lepel uit blikken bussen. Het was de kunst om met een paar maal draaien en zonder druipen de stroop in een potje te doen. Op een zondag morgen waren er zigeuners op het dorp. Moeder zat in de kerk. Wij waren alleen thuis en waren erg bang. We zagen ze door de tuinen lopen en alles meenemen. Toen vader ziek werd, moest ik samen met zus Marietje op klompjes een oom en tante waarschuwen, dat vader bediend wilde worden. Diezelfde nacht was hij al overleden. Dat was op 4 mei en op 6 mei werd hij al begraven. Dat was niet zo gemakkelijk in die tijd. De Kerkweg was er nog niet. De hele begrafenisstoet ging over de straatweg, langs de Visweg, en dan naar de Dusseldorp. Op zondag gingen de mensen vaak langs het pad van de tuinders. Dan was je veel sneller bij de kerk. Na de dood van vader werd moeder geopereerd aan een galblaas. Dat was in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. Voor de operatie werd je bediend, want je wist maar nooit of het goed af zou lopen. Wij werden ondergebracht bij familie of bij buren. Ondertussen was het in 1917 en nog steeds oorlog. Daarvan weet ik nog, dat we regeringsbrood kregen. Dat was heel vies. Het zag er grauw en donker uit. Als je het doorbrak, zat er een lange kleverige sliert aan. Dan zeiden ze, het lang zit erin. Vreselijk vies' Koffie was er toen ook niet meer. Mijn moeder brandde dan suiker of groene erwten in een koekenpan op het fornuis. De hete kamer stonk dan van de damp en zag helemaal blauw. Zo maakte mijn moeder koffie. We schaatsten op het Overdie op ouwe afgedankte schaatsen. Je maakte ze met een grijs bandje vast. Dat noemden ze 11 suikerbakkersband". Ik kon er niet veel van. Ik streek alleen maar met één been. Ik moest thuis al snel in de huishouding helpen en 's zomers in de tuin. Bonen plukken, aardbeienstekken klaarmaken en tussendoor 38

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 39