Jaargang nr. 22 2008 De kieftenstand begon toen ook al sterk terug te lopen. De Zeeweg naar Bakkum aan Zee werd algemeen als de oorzaak aangegeven, dat zou zoveel onrust geven. Maar Pieter zei de oorzaak moet gezocht worden in de boerenbedrijfsvoering die verandert. De Voorlichtingsdienst adviseerde boeren vroeger in de tijd te maaien, voordat het gras gaat bloeien. De oude uitdrukking was: "Met Sint Jan (24 juni) gaat de slag (met de zeis) an". Ook begonnen boeren met kunstmest te strooien, toen chilisalpeter en zwavelzuurammoniak. Het waren vooral deze stikstofhoudende meststoffen, die de grasgroei zo stimuleerden dat veel bloeiende planten snel werden verdrongen, zeker de orchideeën. Pieter wees erop dat daardoor ook de insectenwereld in het weiland sterk verandert en invloed heeft op de kieftenstand. Pieter kende niet alleen orchideeën, maar ook andere kruiden in het weiland met hun soms geneeskrachtige werking. Zoals zilverschoon en vjfvingerkruid; die zijn kramp opheffend. Het vjfvingerkruid werd ook gebruikt bij stieren die impotent waren; het is namelijk een waarheid als een koe: als een stier impotent is, kost het hem wel zijn bullekop. Er stonden toen trilgras, koekoeksbloemen en margrieten. Het mocht toen nog genoemd worden: 'het bloeiend hooiland'. Limmer Die Pieter had het met vader veel over deze dingen en mogelijk heeft het bij mij de kiem gelegd om me daar ook verder in te verdiepen en wat ik nooit had durven dromen, dat ik later vele jaren lang mensen mocht rondleiden in het Limmerdie, om te vertellen van de bloemen en de historie die daar nog te zien is. Pieter Vermeulen is één van die mensen geweest die voorkomen hebben dat de A9 door het Limmerdie is gegaan. Piet Buur 32

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 33