Jaargang nr. 22 2008 PIETER VERMEULEN In 1937, bijna zeven jaar oud, liep ik het weiland in. Leeuweriken zongen hoog boven me in de lucht, kieften doken soms agressief op me af omdat ze pullen hadden en de harde bloeituilen van het Engels raaigras tikten tegen mijn blote kuiten. In de verte zag ik al dat Pieter Vermeulen ook weer bij vader in het weiland was. Ze praatten over kruiden tussen het gras, wel speciaal over de orchideeën waar Vermeulen studie van maakte, (waar ik toen nog geen snars van snapte en nog niet helemaal) want Vermeulen zou daar later op promoveren en kreeg Dr. voor zijn naam. Vermeulen was een zeer aimabel mens, zelfs voor mij als kleine jongen kwam de wetenschapper heel vriendelijk over. Geboren hier ook aan de Westerweg in 1899, dus van mijn vader's leeftijd. Deze Pieter Vermeulen niet verwarren met de Vermeulen van het Vermeulen Museum in IJmuiden. Zoals in die tijd wel gebruikelijk was; als een jongen goed leren kon, ging de hoofdonderwijzer naar ouders om te zeggen: "die jongen moet schoolmeester worden". En dat gebeurde, maar Pieter studeerde verder en maakte vooral studie van de Handekens kruiden zoals de soorten (het geslacht) orchideeën die bij ons in het weiland groeiden genoemd werden; dit vanwege hun handvormige wortel. In 1947 promoveerde hij cum laude bij Prof Dr. J. Heimans op het proefschrift 'Studies on Dactylorchids'. Gaf later colleges in de didactiek en methodiek van de plant- en dierkunde, was hoofdmedewerker aan het Hugo de Vrieslaboratorium. Van zijn hand verschenen talrijke publicaties. Nou, dat is een aardige mond vol. In een memoriaal, dat ik in handen heb gekregen staat onder andere: "De kiem voor zijn levendige belangstelling voor de natuur werd gelegd toen hij als kind al rondzwierf door het Noord-Hollandse land". En ik voeg daaraan toe, dat het wel speciaal bij ons in het weiland was. Hij nam de orchideeën ook mee en plantte ze in de tuin om ze dan verder te bestuderen. Piet Rietveld, die vijf jaar ouder was dan ik, hielp hem daarbij. Piet kon mij daar later dan ook meer over vertellen. 31

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 32