Jaargang nr. 22 2008 GENEALOGIE Wat is genealogie? Wel, dat is een wetenschap van oorsprong en verwantschap van geslachten. Het bronmateriaal is over het algemeen de kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken en na 1811 de registers van de burgerlijke stand. Deze boeken zijn nodig voor de opbouw van een stamboom. Genealogie wordt ook vaak Stamboomonderzoek genoemd. Een familiebeschrijving die inzicht geeft in het leven en werken van personen van een geslacht. Over allerlei facetten van het leven is informatie genoeg bewaard gebleven. In l' instantie zijn dus behalve de namen, ook de geboorte, het huwelijk en overlijden van belang, de 3 markeerpunten in het leven van de mens. Men noemt dat de primaire gegevens. Dit vormt de basis van het genealogisch onderzoek. Aan de hand van documenten moet nu de verwantschap worden vastgesteld die de relatie tussen ouders en kind bewijzen. Deze basisgegevens kunnen worden aangevuld met allerlei informatie over waar en hoe de familie heeft geleefd, hoe zij woonde en hoe deze opgroeide en het werk dat zij deden. Met deze secundaire gegevens kan een beeld worden gevormd van de handel en wandel van de voorouders en een familie. Op deze wijze gaat een onderzoek leven. Daarbij is het noodzakelijk om onderzoek te doen in de notariële en rechterlijke archieven. Middels deze gegevens maakt de onderzoeker als het ware een reis door de tijd op zoek naar de verwantschap van families enlof gezinnen. Bij het onderzoek wordt uitgegaan van de persoon voor wie men een genealogie wenst op te stellen. Daarbij wordt dan zo ver mogelijk teruggegaan tot diens oudst bekende voorvader wordt gevonden. Eerst dan kan worden begonnen met het opstellen van de genealogie. De 1e generatie daarvan wordt gevormd door de oudst bekende voorvader die met de familienaam wordt vermeld. Van deze voorvader - de stamvader - worden zoveel mogelijk gegevens 29

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 30