Jaargang nr. 22 2008 De Engelsen namen nu hun toevlucht tot een list: zij verschenen in de Zuiderzee met de Oranjevlag aan de mast en de Nederlandse zeelui - vanouds de vurigste Oranjeklanten! - weigerden om de strijd aan te binden tegen Oranje die - aan de vlaggen te zien - op die vloot was en de gehele Bataafse vloot werd aan de Engelsen overgegeven. Een smerige bedrieglijke streek, dat met die Oranjevlaggen. Daendels had intussen, na zijn nederlaag bij Den Helder- Huisduinen, hulptroepen onder een Franse generaal gekregen en Alkmaar werd nu het hoofdkwartier: de Engelsen móesten er uit, want reeds kwamen berichten uit andere delen van het land, dat trouwe Oranjeklanten opstandig werden en om Oranje begonnen te roepen. Ten zuiden van Deventer woonde Freule van Dorth op haar kasteel. Zij leidde er een Oranje-beweging, doch werd door de Fransen gearresteerd. Zij werd na langdurige processen ter dood veroordeeld. Op een kar werd zij naar een weiland gereden, de doodskist naast zich. Op het weiland aangekomen, werd de kist geopend, op de grond geplaatst en de Freule moest er in gaan liggen. Op bevel van de officier schoot een soldaat haar dood. Terwijl hij op haar mikte, stak zij nog de rechterarm omhoog en riep: "Leve Oranje!" Het Frans-Bataafse leger bij Alkmaar kreeg echter een geduchte macht tegenover zich: de kroonprins van Oranje kwam met zijn 4000 uitgeweken aanhangers buitengaats aanvaren. De Hertog van York, zoon van de Engelse koning, kwam met hulptroepen, de Russen arriveerden, zodat tegenover de 20.000 Frans-Bataafse er ruim 40.000 verenigde troepen stonden. Hoewel in de verre minderheid, vielen Daendels en de Franse generaal dapper aan en wonnen bij Bergen. Bij een tweede gevecht wisten echter de Engels-Russische troepen de Noordhollandse Kop schoon te vegen: zij bezetten Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen en Hoorn. De Erfprins vestigde nu zijn eigen hoofdkwartier te Alkmaar en op last van zijn verdreven vader Willem V richtte hij een oproep tot het Nederlands volk, zich onder de Oranjevlag te scharen: de oude republiek en de oude regenten zouden weer volledig hersteld worden! - Nee, wij wilden wel Oranje, 16

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 17