Jaargang nr. 22 2008 vreemde overheersing in hun land. Met dat staatsiebezoek aan Sarajevo begaf de prins zich dus wel in het hol van de leeuw, maar hij besloot toch om in een open koets te rijden. Een groepje jeugdige vrijheidsstrijders beraam de het plan om de indringers uitdrukkelijk te laten weten dat zij niet welkom waren. Eén van hen was de 19-jarige Cavrillo Princip. Omdat men niet zeker wist welke route de Koninklijke stoet zou nemen, verdeelden de jongens de taken en was op elke mogelijke route één van hen, gewapend met een revolver of geweer, vertegenwoordigd. Toevallig nam de stoet met de hoge gasten de route waar Cavrilo de wacht had. Hij trok zijn revolver op het juiste moment en trof de gasten dodelijk. De wereldleiders hielden de adem in. Zij kenden de grootheidswaanzin van de Oostenrijkers en de Duitsers en vreesden dat dit incident verkeerd zou kunnen aflopen. Er waren meerdere militaire allianties gesloten en daardoor zou een oorlog vele landen kunnen treffen. De Duitse keizer Wilhelm 11 was een bloeddorstig figuur. Hij belde zijn Oostenrijkse collega, Keizer Frans Jozef op en vroeg hem waar hij nou eigenlijk op zat te wachten. Dit geval schreeuwde toch om wraak, vond de Duitser. Hij zei er klaar voor te zijn, Oostenrijk kon op het grote sterke Duitse leger rekenen, en in een paar weken zouden zij de hele bups plat hebben en de zegen voor het machtige Duitsland binnen halen. De strijd der dwazen In de herfst van 1914 ging het hek van de dam en vielen de legers van Duitsland en Oostenrijk Servië binnen. De Serven hadden een verbond met Rusland, de Fransen met Rusland en zo gingen steeds meer landen in de oorlog deelnemen. Nederland bleef strikt neutraal en je zou kunnen zeggen dat die houding te danken is aan het heldere inzicht van koningin Wilhelmina. Immers zij alleen was het die aan Abraham Kuyper, toen die nog premier was en zijn ministers bereid had gevonden met Duitsland een militair verbond te sluiten, had geweigerd daar haar handtekening onder te zetten. Zonder haar kordate beslissing zou 12

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 13