Jaargang nr. 22 2008 In hun plaatsen kwamen J. Nieuwehuysen als burgemeester en L. van der Sande als politieman naar Limmen. Onze Prinsgemaal Ons dorp leek in het verleden nooit echt warm te lopen voor het koninklijk huis. Dat zal zeker wel verband houden met het feit dat Limmen een overwegend katholiek dorpje was en de katholieken eeuwenlang werden gediscrimineerd. Dat begon bij Willem van Oranje in de zestiende eeuw en bleef tot zeg maar de jaren vijftig van de vorige eeuw. In de eeuw waarin van alles gebeurde kreeg ook de ontzuiling zijn kans en daarmee was het met de discriminatie gedaan. Juliana werd koningin en zeker zij was wars van achterstelling. Maar nu weer even terug naar het begin van de vorige eeuw, naar de persoon van de gemaal van onze koningin: Prins Hendrik. Want als ik mij herinner wat het beeld was van die man in mijn jeugd, dan was hij nogal eens slachtoffer van lichte spot. Hij werd in de volksmond "Poep Hein" genoemd. Dat was niet zo bijzonder want de Duitsers werden toen "Poepen" genoemd, en Hendrik was Hein in het Nederlands. De naam 'poepen' was ontstaan doordat de Duitse seizoenarbeiders, die in de oogsttijd naar Nederland kwamen, soms ook in de winter bleven en dan met een soort leren kleed waarin stoffen gevouwen zaten, langs de huizen ventten. Zo'n textielpakket werd "poepenzak" genoemd. De voorouders van Vroom en Dreesmann zijn zo begonnen in Nederland. Het kan verkeren... Prins Hendrik was geboren in 1876 in Pruisen. Zijn titel was: Hertog van Mecklenburg Schwerin. Hij was officier in het Pruisische leger en trouwde met koningin Wilheimina in 1901. Zoals 9

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2008 | | pagina 10