Jaargang nr. 21 2007 LIMMEN IN DETIJDVAN KONINGINWILHELMINA De regeringsperiode van koningin Wilhelmina was doorspekt met tijden van crises, werkeloosheid en oorlog. Nee, zij was niet te benijden. Vergeleken daarmee leeft Beatrix in een paradijs. Ik neem U even mee honderd jaar terug de geschiedenis in, en voordat wij kijken boe het toen in Limmen was, gaan wij even zien hoe ons landsbestuur het er heeft afgebracht in die dagen. In het jaar 1908 was er weer een nieuw kabinet aangetreden. De confessionele partijen hadden in 1905 flink verloren. De oorzaak daarvan was te wijten aan de toenmalige minister- president Abraham Kuyper. Abraham dacht kennelijk te weten waar hij de mosterd moest halen en had er voor gezorgd dat een rijke Amsterdamse zakenman, namens de koningin, werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het lintje leverde hem maar liefst elfduizend gulden op 'voor de partij'. Dat kwam hem duur te staan want zijn liberale rivaal had Brammetje door en hing het aan de grote klok. Ook Hare Majesteit voelde zich genomen en de toch al niet al te vriendschappelijke voet waarop beiden zich voortbewogen, veranderde in afkeer. Nee, de koningin wilde hem niet meer als minister-president. Het in 1905 aangetreden kabinet De Meester, een minderheidskabinet, hield het uit tot 1908.Toen kwam het kabinet Heemskerk. Een troonopvolger Op 30 april 1909 schonk Wilhelmina het leven aan een dochter. Zij kreeg de namen: Juliana, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina. Haar roepnaam zou Juliana zijn, en dat bleef het ook, wij kenden haar als koningin Juliana en vieren nog steeds Koninginnedag op haar geboortedag. 4

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2007 | | pagina 5