Jaargang nr. 21 2007 van de medicinale kruidentuin en eveneens tot Professor in de plantaardige artsen nijmiddelen. Na veel wikken en wegen kwam het er van, op 19 oct. 1593, op 67- jarige leeftijd. Toen bleek echter dat hij niet geheel gezond meer was. In het voorjaar van 1593 was hij bij een val van 'n trap zó ongelukkig terecht gekomen, dat zijn rechterheup ontwricht was en dat is nooit meer goed gekomen. Later liep hij met steun van twee stokken. Toch bleef hij 'n privé-tuintje houden, waarin veel tulpen aanwezig waren. Clusius ging in Leiden wonen, bij de weduwe van de overleden directeur van de Universiteit. Het woonhuis lag ernaast. Zodra Clusius zich weer wat beter voelde, hervatte hij zijn planten verzamel tochten, maar het werden kortere reizen. Hij verzamelde ook planten in de duinen van Egmond. In het kerkje aan de Zuid-Kerkenlaan in Limmen zat eens een man uit te rusten; hij zag er vermoeid uit. Hij was 64 jaar, zijn naam was Karel van der Kluis, bij ons beter bekend als Carolus Clusius. Hij was op doortocht naar Egmond om nieuwe planten te zoeken. Bekend is dat Clusius een wit met karmijnrood gevlamde tulp mee naar Leiden nam, die weldra de naam 'Zomerschoon' zou krijgen. Vandaag de dag is die nog steeds kleinschalig in cultuur bij enkele kwekers in de zgn. Bollenstreek maar ook in Kennemerland en in de Hortus Bulborurn te Limmen, de Tuin waar men oude cultivars in stand houdt. Ondanks zijn hoge leeftijd bleef Clusius in planten geïnteresseerd. In Nederland zag hij kans om meer aan de weet te komen over zowel Oost- alswest-indië. Ook daarin had hij veel medewerking en kreeg veel nieuwe vrienden. Helaas verloor hij zo nu en dan ook goede vrienden, wat hem veel verdriet gaf. Op 4 april 1609 stief Carolus Clusius, op 83-jarige leeftijd. Hij werd begraven in de nu niet meer bestaande LieveVrouwekerk aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Bij het graf werd een koperen herinneringsplaquette aan een van de zuilen van de kerk 21

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2007 | | pagina 22