Jaargang nr. 21 2007 uitnodiging van de Oostenrijkse keizer Maximiliaan II om naar Wenen te komen. Deze uitnodiging hield in dat Clusius zou worden benoemd tot Praefectus van de keizerlijke medicinale kruidhof-tuin van Maximiliaan II te Wenen, met de opdracht deze zelf in te richten. Omdat Clusius geen eigen woning in Wenen had, kon hij inwonen bij een professor in de medicijnen, zodat hij zich daar zeker thuis gevoeld zal hebben. Hij kreeg wel de beschikking over een eigen kleine tuin, waar hij de door hem meegebrachte zaden en bollen kon planten en bestuderen. De Clusius planten verzameltochten bleven niet beperkt tot de omgeving van Wenen, maar ook verdere gedeelten van Oostenrijk en zelfs Hongarije werden bezocht. Daar maakte hij kennis met iemand waar hij een zeer vriendschappelijke relatie mee opbouwde en met wie hij ook enkele reizen maakte. Deze vriend ging voor Clusius naar Turkije, op de vele geruchten af over tulpen. Toen hij daar aankwam, in een bepaald gedeelte, kwam hij bedrogen uit, er was een opstand uitgebroken. De sultan die in dat gedeelte van het land heerste, had al de belastinggelden van de burgers besteed voor de aankoop van langstelige tulpen met smalle bloembladen, die zich naar buiten buigen. Tegenwoordig noemt men deze 'lelie-bloemige tulpen'. De sultan werd gevangen genomen en tot de strop veroordeeld. Vanwege zijn hoge positie mocht hij kiezen tussen 'n strop van touw Suleyrnan de Pracht- lievende. Niet degene die de strop kreeg. 19

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2007 | | pagina 20