Jaargang nr. 21 2007 zaden en schreef de eerste flora's ter wereld. Deze flora's werden gedrukt bij Plantijn in Antwerpen die vrijwel al zijn publicaties verzorgden. Tussen Clusius en Plantijn ontstond dan ook snel een goede vriendschap. De flora van Spanje en Portugal was de eerste wetenschappelijke productie die geheel van de hand van Clusius was. De in het boek genoemde planten dragen Griekse, Latijnse, Franse, Spaanse en Portugese namen. Zelf sprak Clusius zeven talen. Na het volgen van onderwijs in Atrecht gingen zijn eerste studie jaren naar de beroemde abdij in St. Vaast, daarna naar 'n bekende talenschool en vervolgens naar de universiteit. In 1568 ging hij in Leuven wonen, bij een bemiddeld man, die een prachtige tuin bezat, met veel nieuwe planten, die Clusius daar rustig kon bestuderen. Van daaruit maakte hij diverse uitstapjes en reizen. Mede door de publicaties van Clusius, maar ook van andere auteurs ontstond er in de 16e eeuw een grote interesse in het aanleggen van tuinen met bijzondere, nieuwe planten. Deze belangstelling ontstond eerst in het zuiden van Nederland, waar het bezit van een tuin hoog stond aangeschreven, 'n verheven genot was en waar de uitwisseling van planten en zaden als teken van vriendschap algemeen werd. Het waren echter niet alleen de rijken en de ontwikkelden die zich daaraan overgaven, maar ook voor de gewone burger was dit .n rijkdom in hun dagelijkse leven. Clusius heeft hierbij zijn gehele leven een stimulerende rol gespeeld. De door hem uit Spanje en Portugal meegebrachte planten waarbij ook vele bolgewassen zoals Narcissen en Irissen, waren bij uitstek geschikt om in particuliere tuinen aan te planten. Na de dood van zijn vader in 1573 voelde Clusius zich minder sterk gebonden aan Nederland en ging hij serieus in op een 18

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2007 | | pagina 19