Jaargang nr. 21 2007 NIET ALTIJD ZONNESCHIJN Als ik aan mijn jeugd terugdenk, doemen ook minder gunstige omstandigheden in mijn herinnering op. Zo was er vóór de oorlog jarenlang een enorme werkeloosheid in Limmen. Ondanks dat ons gezin buiten schot bleef, hadden wij er alle begrip voor. Elk jaar was het vaste prik dat de arbeiders bij de bollen bedrijven van bv. Valkering, Van 't Hof Blokker en Kieft, rond Sinterklaas de 'acht dagen' kregen. Dat hield in dat ze meteen naar huis konden met nog één week- loon. Zie dan maar de hele winter door te komen met een schamele uitkering. Er werden nog wel voedselbonnen verstrekt wat enige soelaas bood. Ik zie het nog voor me, die langwerpige blikken gehakt in gelei. Ik herinner me nog de namen van mensen die goed werk hebben verricht en ook de kerk liet zich niet onbetuigd. 'T vreemde van de situatie was dat vrijwel dezelfde mensen in het voorjaar weer aan de slag gingen bij dezelfde bedrijven. Er was geen alternatief. Wel moesten vooral jongere werkelozen gaan werken in de nieuwe polders, de zgn. Zuiderzeewerken. Op zondagmiddag vertrokken ze met bussen uit Limmen. Uitgewuifd door de gezinnen en andere dorpsgenoten leek het erop alsof het een verlaat schoolreisje of een vakantietrip betrof. De werkelijkheid was heel anders. Wekenlang moest er in erbarmelijke omstandigheden gewerkt worden. De voorzieningen waren armzalig en de huisvesting krakkemikkig. Ik vrees zelfs dat er lieden aan ten gronde zijn gegaan als gevolg van dysenterie en tuberculose. Chris Bakker 16

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2007 | | pagina 17