Jaargang nr. 21 2007 Maar dat was een gemiddelde zoals gezegd. Jaap Krom, de wegwerken, verdiende fl S,- per week en de mevrouw van fl 4000,- per jaar had per week fl 77,- te verteren. 10 X zoveel als een gemiddelde arbeider. De burgemeester vond dat het tijd werd om het belastingsysteem te veranderen en progressief te maken. Hij stelde een aantal inkomensklassen voor en zo kwamen langzaam maar zeker wat betere sociale verhoudingen onze samenleving binnen. Vrijetijdsbesteding Denk je eens in, radio was er nog niet en woorden als televisie en computer moesten nog worden uitgevonden. Hoe brachten de mensen de lange winteravonden door, zou je denken. Nou, dat valt best mee. Op de eerste plaats duurden de avonden niet zo lang als tegenwoordig, want de werkdagen waren veel langer en de mensen moesten vroeg op om veel werkuren te kunnen maken. Dus vroeg de bedstee in. Volwassen mannen en vrouwen vulden vaak de avonden met kaartspel. Heel populair was het "pandoeren", dat was een spel waar je goed je hoofd bij moest houden, zoiets als nu het bridge. Het pandoeren was ook een uitstekende geheugentraining. Ook denksport als schaken en dammen werd heel veel beoefend, ook in verenigingsverband. De kinderen vermaakten zich in de seizoenen bij mooi weer in de vrije natuur. Er was een zeer breed scala van spelen waar de kin- deren zich mee vermaakten, te veel om hier even op te noemen. In de koude maanden werd er gespeeld in de huiskamer met dominostenen, mens erger je niet, kwartetten, of simpele kaart- spelletjes. Nee, vervelen deden de mensen zich absoluut niet. Het uitgaansleven zag er in die tijd heel wat bescheidener uit dan nu, honderd jaar later. Voor verre reizen was er de trein. 14

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2007 | | pagina 15