Jaargang nr. 21 2007 Het raadslid Cor Vis had zich mateloos geërgerd aan het veel te hard scheuren met auto's en ander snel tuig door ons dorp. Hij vroeg om het instellen van een maximum snelheid door het dorp. De voorzitter antwoordde dat zoiets alleen kon binnen een 'bebouwde kom'. en zoiets had Limmen niet. Als dat zo was zou een maximum snelheid van 12 km kunnen worden ingesteld. Onze Straatweg was daarvoor te dun bebouwd en daarom kon je niet van een bebouwde kom spreken. Het eenvoudige leven Het is voor ons moeilijk voor te stellen, maar het dagelijkse leven zag er aan het begin van de vorige eeuw totaal anders uit. Er was geen elektra, geen gas en waterleiding, om over riolering maar te zwijgen. Er werd gekookt op een fornuis of op een petroleumstel. Die had je vroeger van één-, twee-, drie- of vier- pitstoestellen. Het aantal pitten was afhankelijk van het doel waarvoor ze werden gebruikt. Dat kon zijn: warm houden op één- pits- tot koken van flinke hoeveelheden op vier pits toestellen. Op de één pits stond vaak een koffiepot de hele dag te pruttelen. Het werd daarom ook wel het "theelichtje" genoemd. Petroleum werd ook gebruikt voor de verlichting in huis. Er bestonden olielampen in zeer veel verschillende maten. De huiskamerlamp hing aan de zoldering, aan een van de balken boven de tafel. Die lamp kon je hoger of lager laten hangen; door een schijfje met een ketting kon je die stellen en naar beneden halen om te vullen met olie. Maar er waren ook lampen met één pit en die waren voorzien van een lampenglas ter bescherming van de vlam. Met die lampen kon je door het huis lopen en op gewenste plaatsen neerzetten. Er waren ook schemerlampen. Daar had men een hekwerkje of rekje op gemonteerd en daar een sierlijk kapje overheen ge- 9

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2007 | | pagina 10