JAARGANG NR. 20 2006 troon. Daar kwam nog bij dat een groot deel van die mannen zeer behoudend was en dus alles maar het liefst wilden laten zoals het altijd was geweest. Maar er waren ook progressieve mannen, zoals de Sociaal democraten en Liberalen, plus één katholieke priester: Dr. Schaepman. Deze mensen roeiden altijd tegen de stroom in. De christelijke politici, met uitzondering van Dr.Schaepman, waren in die dagen zeer behoudend. De Koninklijke voorouders van Wilhelmina waren in bepaald opzicht ook altijd zeer behoudend geweest. Maar dat betrof voor- namelijk hun afkeer van de democratie. Dat hield immers altijd de inperking van hun macht in. Dat was de erfenis waar de jonge koningin ons land de 20e eeuw moest inloodsen. Ook ons land was de weg naar democratie ingeslagen. Liberalen en socialisten lieten niet meer los. De discussies tussen de politieke partijen hoe die democratie er uit zou moeten zien werden met elan gevoerd. Maar algemeen kiesrecht was voor een behoudende meerderheid nog steeds een brug te ver. Dominee Winkel, de idealist. In ons goede dorp Limmen leefden de mensen in vrijheid en vooral gemoedelijkheid samen. Rijk waren zij niet, maar ook niet erg arm. Op het land was altijd voedsel en daarom hoefde niemand echt honger te lijden. Zo was dat eeuwenlang gegaan. Toch was er nu iets dat ergernis gaf en waar men maar niet van verlost leek te komen. Dat was de drankzucht. Een mannenkwaal uiteraard, die langzaam maar zeker leidde tot armoede. 8

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 9