JAARGANG NR. 20 2006 te bemiddelen. Behalve de meeste boeren in Zuid-Afrika van Nederlandse afkomst waren, woonden er ook veel boeren van Duitse afkomst. Maar ja, ook Duitslands koloniën lagen in Zuid-Afrika naast Transvaal en Oranjevrijstaat. Derhalve liet keizer Wilhelm het maar zoals het was of zoals het komen zou; als zijn gebieden maar gespaard bleven. Wilhelmina was daarover teleurgesteld en ook de houding van haar eigen regering verdiende in haar ogen geen schoonheidsprijs. De koningin krijgt verkering Bij de keizer had zij dan weliswaar geen succes met haar missie, maar zij kondigde in 1900 aan dat zij ging verloven met een Duitse Prins. Op 7 februari 1901 trouwde zij met Hendrik van Meckelenburg-Schwerin, een legerofficier uit Pruisen. De Nederlandse ministers hadden al heel wat discussies gevoerd over de vraag wat ze met die prins aan moe ten. Moest hij de Nederlandse nationaliteit krijgen? En moest die man een salaris hebben. Salaris, waarvoor? werd gesteld. Hij werkt toch niet. En dat was ook zo. Hij kreeg te eten en te drinken en een bed om op te slapen en dat was mooi genoeg. Wel werd geregeld dat hij in geval zijn vrouw zou komen te overlijden en hij weduwnaar werd, een jaarsalaris zou krijgen van fl 150,000,-. In mijn vorige aflevering schreef ik al dat de verhouding ministerraad/koningin niet zo best was. Onze regeringen en de leden van de tweede kamer in de 19e eeuw uitsluitend uit mannen; en nu was er een vrouw op de bestonden 7

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2006 | | pagina 8